Data powstania obiektu: 1971 r.
Opis
Mieszczące się w wodzisławskim pałacu muzeum zostało powołane do życia w 1971 r. Jego powstanie było ukoronowaniem wieloletniej intensywnej działalności kolekcjonerskiej miejscowej ludności, a przede wszystkim Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Znajdujące się w obiekcie stanowiącym najstarszy przykład barokowej architektury klasycystycznej w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, wzniesionym jako siedziba rodowa właściciela Wodzisławia oraz Wolnego Mniejszego Państwa Stanowego w I poł. XVIII w. Muzeum jest instytucją kultury prowadzoną przez Miasto Wodzisław Śląski i jemu przede wszystkim dedykowane. Zgodnie ze statutem, realizuje ono następujące zadania:

  • gromadzenie zabytków i materiałów dokumentacyjnych w zakresie dyscyplin w nim reprezentowanych drogą zakupów, przydziałów, darowizn i zapisów oraz przyjmowania depozytów, a także pozyskiwania obiektów drogą badań terenowych;
  • inwentaryzowanie, katalogowanie i naukowe opracowanie zgromadzonych muzealiów i materiałów dokumentacyjnych;
  • przechowywanie gromadzonych zabytków;
  • zabezpieczanie i konserwację muzealiów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie stanowisk archeologicznych i innych nieruchomych obiektów kultury materialnej;
  • urządzanie wystaw;
  • organizowanie i prowadzenie badań, ekspedycji naukowych oraz prac wykopaliskowych;
  • prowadzenie działalności edukacyjnej;
  • udostępnianie zbiorów do celów naukowych i edukacyjnych;
  • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania i korzystania ze zbiorów;
  • prowadzenie działalności wystawienniczej.

W skład struktury organizacyjnej muzeum wchodzą cztery działy, przy czym trzy mają charakter merytoryczny: Archeologii, Historii i Kultury Regionu, a jeden pomocniczy – Administracyjno-Gospodarczy i Obsługi Muzealnej.

Gromadzące przede wszystkim pamiątki archeologiczne, etnograficzne i historyczne z terenu powiatu wodzisławskiego i ziemi wodzisławskiej muzeum prezentuje swoje eksponaty na kilku stałych wystawach obrazujących historię Wodzisławia od czasów prehistorycznych aż po czasy współczesne. Należą do nich: „Pradzieje ziemi rybnicko-wodzisławskiej”, „Wczesnośredniowieczne grodzisko Gołęszyców w Lubomi”, „Wodzisław w średniowieczu i czasach późniejszych”, „Lata powstań 1918–1922”, „W śląskiej kuchni” oraz „Z dziejów śląskiego rzemiosła”. Ponadto placówka organizuje wystawy czasowe, a także wernisaże i konferencje naukowe. Prowadzi również edukację muzealną oraz cykl edukacyjny „Spotkania z historią”.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zostało powołane do życia 1 stycznia 1971 r. uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śląskim oraz decyzją Ministra Kultury i Sztuki. Jego powstanie było ukoronowaniem wieloletniej pracy i intensywnej działalności kolekcjonerskiej miejscowej ludności, a przede wszystkim zbiorów Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, które przez szereg lat pozyskiwało zabytki i eksponaty obrazujące dorobek kulturowy całego regionu. To za ich sprawą w obecnej siedzibie muzeum – wodzisławskim pałacu – funkcjonowała wcześniej izba regionalna.

Decydujący wpływ na powołanie do życia placówki muzealnej miały badania archeologiczne prowadzone w latach 1966–1970 przez zespół archeologów z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zgromadzone w czasie ich trwania zabytki wymagały już fachowej opieki, specjalistycznych opracowań, odpowiedniego zabezpieczenia oraz konserwacji. Dlatego też do życia zostało powołane muzeum, którego uroczyste otwarcie odbyło się 3 czerwca 1971 r. podczas dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Konserwatorów Archeologicznych.  

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Ks. Płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski
place
50.002230, 18.464789Skopiowano do schowka
N50º0'8.028", E18º27'53.24"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.