Dwór szachulcowy we Wrocławiu

Nr w rejestrze zabytków:
39/A01 z 8.06.2001
Opis

Dwór szachulcowy we Wrocławiu (niem. Gutshaus, Erbhof Blaurock) – zabytkowy dwór szachulcowy z XVI wieku wybudowany we Wrocławiu, na osiedlu Oporów.

Opis architektoniczny
Budynek wzniesiony został jako jednopiętrowy, z wysokim poddaszem dwór, na rzucie w kształcie litery "T", dwutraktowy z sienią przelotową pośrodku, co stanowiło wyjątek wśród podobnych mu dworów renesansowych czy barokowych. Część parterowa jest murowana i stanowi podstawę dla szachulcowej konstrukcji. Budynek pokryty jest dachem dwuspadowym, przy czym połać wysunięta jest poza lico ściany kalenicowej w przeszłości zakrywająca krużganek. We wcześniejszych latach, na piętrze, wzdłuż elewacji frontowej, znajdowała się otwarta drewniana galeria, zbudowana na wzór wrocławskich i dolnośląskich kamienic. Galerie takie występowały na tylnych ścianach m.in. na budynkach położonych na Przedmieściu Świdnickim. Na ścianie szczytowej kratownica ryglowa zagęszcza się i tworzy krzyż św. Andrzeja, figury dzikiego męża oraz K-kształtne formy charakterystyczne dla budowli szkieletowych z grupy środkowo-niemiecko-frakońskich. We wnętrzu znajdował się wczesnorenesansowy portal. Według Bogusława Czechowicza "Prostokątny otwór drzwiowy obramiony był w nim od 1/3 wysokości przenikającymi się laskowaniami i motywem skręconego sznura".

Źródło: wikipedia.pl

 

Historia

Historia budynku
Dwór został wzniesiony w 1550 roku, (2 ćw. XVI wieku) prawdopodobnie dla zarządcy dóbr, należących do 1810 roku do krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą lub kapituły katedralnej lub do sołtysa wsi Oporów. Przebudowywany w XVII, oraz w 1930. Po 1810 roku przeszedł w ręce rodziny Otto, a następnie Blaurock, której własność stanowił do 1945 roku.

Po 1945
Po 1945 roku dwór zamieszkiwali pracownicy Państwowego Gospodarstwa Rolnego; w sumie miał trzydziestu sześciu różnych właścicieli. W 2016 roku właścicielem dworu był wrocławski architekt Marcin Dziewoński. Z powodu wieloletnich zaniedbań dwór znajduje się w bardzo złym stanie technicznym.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Wiejska 17
52-007 Wrocław
place
51.07868766418295, 16.96093618380403Skopiowano do schowka
N51º4'43.276", E16º57'39.37"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Niedostępny
Miejsce/obiekt niedostępne na co dzień do zwiedzania (np. znajdujące się na posesji prywatnej).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.