Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej

Opis

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej – kompleks tras narciarskich położony w Białce Tatrzańskiej w gminie Bukowina Tatrzańska na wschodnich zboczach Kotelnicy (918 m n.p.m.), północnych i południowych zboczach Jankulakowskiego Wierchu (934 m n.p.m.) i na północnym zboczu Wysokiego Wierchu (899 m n.p.m.).

Ośrodek jest jednym z trzech sąsiadujących ze sobą ośrodków (pozostałe to: Stacja Narciarska Kaniówka w Białce Tatrzańskiej i Wyciągi Narciarskie Bania). Ośrodki te znajdują się na wschodnich zboczach grzbietu górskiego (od północy w kierunku południowym): Kotelnica – Wysoki Wierch (934 m n.p.m.) – Horników Wierch (926 m n.p.m.).

Wyciągi

Oświetlony wyciąg talerzykowy wzdłuż trasy FIS 1
W skład kompleksu Kotelnicy Białczańskiej wchodzą (numeracja jest nieciągła, ponieważ wyciągi wszystkich 3 ośrodków objęte są wspólną numeracją). 

Wszystkie dostępne trasy zjazdowe Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska są sztucznie naśnieżane, oświetlone i przygotowywane przez ratraki, w sumie do dyspozycji narciarzy jest około 42 ha powierzchni tras narciarskich. We wszystkich 3 ośrodkach jest prawie 20 km tras narciarskich. Ośrodek w Kotelnicy – wraz z kilkoma innymi ośrodkami na Podhalu – objęty jest wspólnym systemem karnetów TatrySki.

Ośrodek jest członkiem Stowarzyszenia Polskie stacje narciarskie i turystyczne.

Pozostała infrastruktura

Na terenie Ośrodka dostępne są:

  • bezpłatne parkingi (na 2000 samochodów)
  • bezpłatne WC
  • wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis narciarski
  • Szkoła Narciarska i Snowboardowa STOK
  • sklep rhSport
  • pawilony gastronomiczne
  • liczne kioski z lokalnymi wyrobami.

Inne atrakcje:

  • do dyspozycji snowboardzistów i amatorów freestyle’u oddano do użytku snowpark. Dostępne są dwa tory przeszkód: łatwy (butterbox, banan i kinkbox) i średni (rail krótki, double kink oraz rail długi),
  • z myślą o najmłodszych na Bani powstał tor snowtubingowy, do jazdy na dmuchanych oponach,
  • 16 czerwca 2011 r. oddano do użytku kompleks basenów termalnych Terma Białka. Ogrzewane wodami termalnymi baseny oferują liczne atrakcje, takie jak urządzenia do hydromasażu czy zjeżdżalnie wodne.

Białka zapewnia swym gościom ponad 1500 miejsc noclegowych w pensjonatach i prywatnych kwaterach.

Operator

Operatorem kompleksu jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska sp. z o.o. Spółka liczy 52 udziałowców. Prezesem 7-osobowego zarządu spółki jest Tomasz Paturej. W spółce funkcjonuje też Rada Nadzorcza i Komisja Rewizyjna.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Spółka powstała 1 lipca 2000 roku z inicjatywy białczańskich przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą w zakresie turystycznym. Pojawiające się wcześniej próby powstania spółki nie odniosły sukcesu. Dzięki Józefowi Dziubasikowi i Stanisławowi Wodziakowi kupiono kolej krzesełkową za atrakcyjną cenę. Po podpisaniu umów dzierżawnych gruntu (około 60) prace ziemne rozpoczęły się na jesieni 2000 r. Do zimy 2000 r. została przeprowadzona niwelacja terenu i przygotowano dojazdy do nowo budowanej stacji narciarskiej.

Ośrodek udostępnił swe usługi narciarzom 8 grudnia 2001 r. 4-osobowy wyciąg krzesełkowy oddano do użytku w 2003 roku, 6-osobowy – w 2005 roku, kolejny 4-osobowy wyciąg krzesełkowy – w 2007 roku, kolejny 6-osobowy wyciąg krzesełkowy – w 2011 roku a dwa najnowsze 6-osobowe – w 2016 roku.

Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska zajął w 2009 roku I miejsce jako Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce według portalu Onet.pl. Ośrodek powtórnie otrzymał I miejsce jako Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce według portalu Onet.pl w 2012 roku.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Środkowa 181B
34-405 Białka Tatrzańska
place
49.39054842563913, 20.097502014591182Skopiowano do schowka
N49º23'25.974", E20º5'51.007"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).