Kapliczka-dzwonnica w Zdzieszowicach
Na terenie starej części miasta Zdzieszowice zwanej Wsią, na skrzyżowaniu ulic Króla Chrobrego z Karola Miarki stoi kapliczka datowana na XIX wiek, tak podają źródła, ale jej pochodzenie można by określić na początek XIX wieku.
Budowla jest murowana, nieotynkowana z widocznym czymś w rodzaju boniowania, widocznym na wszystkich elewacjach. Przekryta jest niskim dachem hełmowym pokrytym jeszcze blachą, zwieńczonym niedużym krzyżykiem pomalowanym na kolor złoty. Elewacje kapliczki w narożach posiadają ukośne ścięcia. Otwór drzwiowy w elewacji głównej zakończony jest półokrągłym łukiem. Zaś w samym otworze osadzono stolarkę drzwiową o dwóch skrzydłach, przeszkloną jedynie niemal pod sam łuk drzwiowy, przez co można zajrzeć do wnętrza kapliczki.
Powyżej otworu drzwiowego widoczne są trzy wnęki, z których najwyższa jest środkowa, być może w przeszłości były przeznaczone na figury świętych. Obecnie ozdobione są kwiatami. Elewacje boczne posiadają po małym okienku zakończonym, podobnie jak otwór okienny, półokrągłym łukiem. Całość dolnej części wieńczy gzyms kordonowy, ale pierwotnie mógł pełnić rolę gzymsu wieńczącego, bo nie jest nigdzie w dostępnych informacjach zaznaczone, iż kapliczka od razu posiadała dzwonnicę, którą może nadbudowano w późniejszym okresie, a może była ona od początku budowy kapliczki... Dodatkowo pełni on rolę ochrony murów budowli przed wodą okapową podczas opadów deszczu i zalegającego gdzieniegdzie śniegu.
Górna część kapliczki (czyli dzwonnica) posiada po jednym otwartym otworze zakończonym półokrągłym łukiem, przez które z każdej niemal strony widać małą sygnaturkę.
Dzwonnica kiedyś przypuszczalnie - zanim zbudowano pierwszy kościół datowany na ok. 1920 rok, później nieco większy z lat 1937-38 z kamienia - pełniła funkcję nawołującą mieszkańców na nabożeństwa, na “Anioł Pański” i oznajmiała nieco pustym dźwiękiem, “odejście do wieczności” kolejnego mieszkańca.
Wewnątrz kapliczki znajduje się mały ołtarzyk, na którym stoi późnobarokowa rzeźba św. Jana Nepomucena datowana na XVIII wiek, a to w związku z niedaleko od budowli przepływającą rzeką Odrą.
Źródło: polskaniezwykla.pl