Dawna cukrownia w Ziębicach

Nr w rejestrze zabytków:
544/A/05/1-7 z 12.07.2005
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 12
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 14
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 02
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 03
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 04
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 15
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 05
Dawna cukrownia w Ziębicach - 2013 ziebice cukrownia 01
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 06
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 10
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 11
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia 13
Dawna cukrownia w Ziębicach - ziebice cukrownia ziebice fotopolska eu 85054
Data powstania obiektu: 2. poł. XIX w.
Opis

Dawna cukrownia w Ziębicach to unikatowy obiekt przemysłowy o ogromnej wartości historycznej i architektonicznej. Zlokalizowany przy ul. Przemysłowej, obecnie został zaadaptowany na fabrykę okien i drzwi.

Cukrownia w Ziębicach powstała z inicjatywy Karla A. Brandta, dyrektora Fabryki Rur Glinianych, pod koniec XIX wieku. Jej budowa trwała zaledwie rok, a już jesienią 1883 roku rozpoczęto pierwszą kampanię cukrowniczą. Przez ponad sto lat była jednym z największych tego typu zakładów na Dolnym Śląsku, odgrywając kluczową rolę w gospodarce regionu.

Źródło: ziebice.pl

Historia

Inicjatorem budowy cukrowni był Karl A. Brandt, dyrektor Fabryki Rur Glinianych. Budowa według projektu firmy Vernicke - Hall została rozpoczęta pod koniec 1882 roku, a pierwsza kampania cukrownicza miała miejsce w jesieni następnego roku. Cukrownia działała do 2001 r. i była jednym z największych tego typu zakładów przemysłowych na Dolnym Śląsku.

Zespół starych budynków produkcyjnych cukrowni połączonych nowym parterowym łącznikiem, tworzy zwartą zabudowę szeregową, zwróconą frontalnie do ulicy. Prawną ochroną konserwatorską została objęta część budynków tworzących zwarty blok, utytułowanych w południowo - wschodniej części założenia, równoległe do ul. Przemysłowej oraz budynek pakowni cukru znajdujący się w ich bezpośrednim sąsiedztwie od strony południowej, ustawiony szczytem w stosunku do ulicy. Z wyjątkiem budynku krajalnicy, pozostałe zostały zabudowane w 1883 r. Są one murowane z cegły, nieotynkowane, 2 - 5 kondygnacyjne, nakryte przeważnie dachami dwuspadowymi systematycznymi o małym kącie nachylenia połaci. Wystrój ich elewacji utrzymany jest w stylistyce typowej dla XIX- wiecznej architektury przemysłowej. Elewacje wykonane w licowanej cegle klinkierowej artykułowane rytmicznym układem lizen, gzymsami schodkowo - kostkowymi, fryzami kostkowymi, natomiast obramienia okienne i drzwiowe zamknięte łukami pełnymi wykonanymi z cegły lub kamienia. Budynek krajalnicy, zbudowany w 1950 r., formą architektoniczną, analogiczną do budynków historycznych, nawiązuje do budynku produktowni. Usytuowany pomiędzy budynkiem łuczki buraków a budynkiem biura technicznego, stanowi harmonijnie zamknięcie ściany wschodniej omawianego bloku budynków. Z tego względu został objęty wpisem do rejestru zabytków.

Źródło: ziebice.pl

Zaktualizowano 3 dni temu

Dane teleadresowe

Przemysłowa 40
57-220 Ziębice
place
50.592939, 17.029141Skopiowano do schowka
N50º35'34.58", E17º1'44.908"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Własność prywatna

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.