Kościół pw. św. Wincentego i św. Walentego w Bielicach

Nr w rejestrze zabytków:
1221/WŁ z dnia 16.06.1987
Data powstania obiektu: 1799 r.
Opis

Kościół śś. Wincentego i Walentego w Bielicach – kościół filialny Parafii św. Jana Chrzciciela w Nowym Gierałtowie. Pochodzący z roku 1766 kościół położony jest we wsi Bielice, w gminie Stronie Śląskie.

Kościół jest budowlą późnobarokową, orientowaną, jednonawową, nakrytą dachem dwuspadowym. Świątynia posiada wieloboczne zamknięcie prezbiterium i dobudowaną zakrystię. Od frontu jest dostawiona pięciokondygnacyjna wieża z głównym wejściem, nakryta dachem namiotowym. Elewacje kościoła i wieży są dzielone płaskimi lizenami, wykonanymi w tynku. Z wyposażenia wnętrza jedynie mensa ołtarzowa pochodzi z czasów budowy. Wewnątrz kościoła, na sklepieniu zachowało się malarstwo ścienne przedstawiające patrona świątyni. Na ścianie kościoła obok wejścia jest wmurowana tablica upamiętniająca spotkania opozycjonistów polskich i czechosłowackich, które odbywały się w Górach Złotych i w Bielicach w latach 1981–1989. Przy kościele stoi rzeźba przedstawiająca Ukrzyżowanie, z XIX wieku.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Kościół w Bielicach został wzniesiony w roku 1799. Świątynia nie posiadała fundatora, a budowę sfinansowali mieszkańcy wsi. Początkowo była to kaplica modlitewna, następnie kościół cmentarny, a w XX wieku uzyskał status kościoła filialnego. W roku 1939 obiekt został odremontowany przez proboszcza Leona Richtera, wtedy też odnowiono malowidła ścienne. Od roku 1945 kościół nie był użytkowany i stopniowo popadał w ruinę. Dopiero w roku 1986 staraniem księdza Stefana Witczaka, ówczesnego proboszcza parafii Nowym Gierałtowie wyremontowano świątynię i ponownie ją konsekrowano.
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 16 czerwca 1987 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

57-550 Bielice
place
50.273544, 17.006580Skopiowano do schowka
N50º16'24.758", E17º0'23.688"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Góry Złote

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.