Krzyż - Boża Męka (ul. Janowicka) w Bielsku-Białej

Data powstania obiektu: pocz. XIX w.

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie szerokiej stopki, na której położono płytę o esowatym profilu. Górna część podstawy niemal niewidoczna – stanowi dolną, nieco szerszą część szerokiego cokołu. Na jej froncie widoczne resztki geometrycznego wzoru kiedyś ją zdobiącego. Cokół z trzech stron (poza tylną) był zdobiony ramką o geometrycznym wzorze – pozostały fragmenty. Na froncie zachował się fragment inskrypcji: Fundator Walenty Wowerek i Maryana Żona jego. Proszą o pacierz (Zdrow) aś M. za (zmar)łych. Gzyms cokołu masywny i wysoki, z głębokimi wygięciami. W polach wygięć z trzech stron putta, a z tyłu ośmiolistna rozetka. Od frontu na gzymsie uszkodzona czaszka Adama.

Figury: Dwie figury ustawiono na słupkach wspartych na gzymsie cokołu. Słupki z trzech stron zaopatrzone w ozdoby w formie frędzli. Przy prawym boku krzyża Matka Boża, wyprostowana, z dłońmi złożonymi do modlitwy. Z lewej święty Jan Ewangelista z księgą w dłoniach złożonych na piersi, spogląda w górę.

Krzyż: Krzyż na lekko zwężającej się ku górze stopce. Sam krzyż również nieco szerszy na dole, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa płaskorzeźbiona, z dłońmi w klasycznym ułożeniu. Kartusz INRI w postaci zwoju rozwiniętego w poziomie, ale litery ułożone w dwóch wierszach. Nad kartuszem gołąbek.

Otoczenie: Krzyż stoi na wysepce przystanku autobusowego. Otoczony jest ozdobnym metalowym ogrodzeniem. Przed nim posadzono kwiaty.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Janowicka
43-344 Bielsko-Biała
place
49.869786, 19.094751Skopiowano do schowka
N49º52'11.23", E19º5'41.104"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).