Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Bojszowie

Nr w rejestrze zabytków:
A/344/60 z dnia 07.03.1960 r.
Data powstania obiektu: 1506 r.
Opis

Bojszów to wieś znajdująca się w gminie Rudziniec, w powiecie gliwickim. Miejscowość szczyci się zabytkiem jakim jest drewniana świątynia nosząca wezwanie Wszystkich Świętych. Bojszów wzmiankowany był już w wieku XIV, kiedy to istniała tu poprzedniczka dzisiejszej budowli, wzniesionej w XVI w. Z uwagi na wybudowanie nowego, murowanego obiektu w roku 1982, drewniana świątynia użytkowana jest rzadko. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych wzniesiony został w 1506 roku z fundacji rodziny Ozorowskich, na miejscu pierwotnej świątyni, wzmiankowanej już w 1376 roku. Podobnie jak inne obiekty kościelne, na fali reformacji przejęty został przez protestantów, powracając w ręce katolików w XVII w. Od przełomu w. XVII i XVIII świątynia stanowiła filię parafii w Rachowicach, zaś odrębne probostwo przywrócono tu dopiero w latach 50-tych XX w. Od momentu, gdy obok w latach 80-tych wzniesiono w Bojszowie nowy, murowany kościół, stara świątynia służy sporadycznie podczas ślubów oraz uroczystości pogrzebowych. Budowla, wzniesiona w konstrukcji zrębowej, jest orientowana. Do nawy przylega trójbocznie zamknięte, węższe i niższe prezbiterium z zakrystią, oraz wieża z kruchtą. Dobudowana w 1545 r. wieża o konstrukcji słupowej i o ścianach szalowanych deskami, posiada podwieszoną izbicę ze stożkowym, ośmiobocznym hełmem. Dach kościoła, kryty gontem wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z 1719 r. Świątynia otoczona jest sobotami. Wystrój kościoła jest w większości barokowy z elementami późnogotyckimi. W wyposażeniu wnętrza uwagę zwraca ołtarz główny z obrazem Zesłania Ducha Świętego. Pochodzi on z przełomu XVII i XVIII w. Ołtarze boczne są XVIII-wieczne. Do późnogotyckich elementów wystroju należą portale z XVI w., zamknięte trójlistnymi łukami, a także XVI-wieczna, dębowa kropielnica. Polichromia kościoła pochodzi z czasów nam bliższych, bo z lat 60-tych XX w. i jest przykładem tzw. malarstwa patronowego, czyli wykorzystującego szablony. Świątynia znajduje się w otoczeniu starego cmentarza z zabytkowymi nagrobkami.

Źródło: sad.slaskie.travel

Historia

Pierwsze wzmianki o parafii w Bojszowie pochodzą z 1376 roku. Kościół wymieniony jest także w 1447. Ostatnie badania dendrologiczne wskazują, że obecny kościół pochodzi z 1506 r. Fundatorem kościoła była rodzina Ozorowskich.

Kościół był używany przez protestantów w okresie reformacji, odzyskany przez katolików w początku XVII wieku. Około 1598 Bojszów i Łączę połączono w jedną parafię, zaś około 1700 r. powiększono ją o Rachowice. Samodzielną parafią Bojszów stał się ponownie w 1959 r.

Kościół remontowano po wojnie trzydziestoletniej, a później także w XVIII wieku oraz w latach 1862, 1905 i 1964.

Po 1982, ze względu na postawienie nowego kościoła, stara świątynia została kościołem filialnym, używanym okazjonalnie podczas ślubów i pogrzebów.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 5 dni temu

Dane teleadresowe

Kościuszki 2
44-160 Bojszów
place
50.332768, 18.487061Skopiowano do schowka
N50º19'57.965", E18º29'13.42"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków szlaku architektury drewnianej w województwie śląskim.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.