Kościół pw. św. Jadwigi w Bolkowie
A/1421/76 z 29.03.1949
Kościół pw. św. Jadwigi w Bolkowie mależy do średniowiecznej architektury sakralnej i datowany jest na połowę XIII w. Należy ze swoimi najstarszymi częściami do okresu wczesno -gotyckiego. Usytuowany jest on w górnej części rynku w Bolkowie.
Kościół w Bolkowie to gotycka budowla pierwotnie na planie krzyża greckiego. Datowany na połowę XIII w. Obok kościoła zachowała się murowana barokowa kaplica, pochodząca z 20. lat XVIII w. oraz figura św. Jana Nepomucena z 1724 r.
Obecnie jrst to kościół parafialny w Bolkowie wpisany do rejestru zabytków (76 z dn. 29.03.49). Znajduje się w Dekanacie Bolków.
Przykościelny cmentarz
Do końca XVII w. teren wokół świątyni był miejscem licznych pochówków, cmentarz rozciągał się w kierunku południowo-wschodnim aż do miejskiego muru. Na cmentarzu dokonywano także pochówków w masowych grobach.
Źródło: wikipedia.pl
Kościół zbudowano zapewne około 1250 r. Wzmiankowano go po raz pierwszy w 1298 r. w tym czasie został ochrzczony im. św. Jadwigi przez biskupa wrocławskiego Tomasza II. Wcześniej nosił nazwę Kościół Krzyża. W XVI w. dobudowano dwie boczne nawy. W 1846 w. za sprawą proboszcza Faustmanna usunięto gotyckie szczyty i osadzono obecny czterospadowy dach usunięto też wczesnogotyckie małe okna zostały one zastąpione obecnymi, kościół stał się budowlą trójnawową. W tym czasie znajdujące się na kościelnej podłodze epitafia odwrócono napisami do dołu. Przykrywają one krypty (w podpiwniczeniu nawy) z trumnami członków rodów: Zedlitzów, Tschirnhausów, Saltzów, oraz bogatych mieszczan i przywódców miasta. Natomiast w podpiwniczeniu zakrystii znajduje się krypta szczelnie wypełniona kośćmi.
W kościele zachowała się ambona z 1619 r., sklepienia krzyżowe w części wczesnogotyckiej i kamienne rzeźby na szczycie północnej kruchty.
Źródło: wikipedia.pl