Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej

Nr w rejestrze zabytków:
138/60 (R-256/49) z 27.02.1960; A-268/78 z 25.01.1978
Data powstania obiektu: 1796 r.
Opis

Jest kościołem parafialnym, położony w Brennej Centrum w bliskim sąsiedztwie probostwa i cmentarza. Jest obiektem zabytkowym, zbudowany został w latach 1793-1796, poświęcony 21 sierpnia 1796 roku. Posiada niezwykle bogaty wystrój. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Chrztu Pana Jezusa namalowany przez Stanisława Jastrzembskiego z Cieszyna. Inne obrazy tego artysty znajdujące się w tej świątyni to prace przedstawiające: Świętą Rodzinę, Matkę Bożą Szkaplerzną, św. Jana Sarkandra oraz Drogę Krzyżową. Z końca XIX wieku pochodzą rzeźby św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Anny z Matką Bożą, sprowadzone z Monachium. W nawie głównej umieszczona jest XIX wieczna ambona z wizerunkami Ewangelistów i Dobrego Pasterza. Z końca XIX wieku pochodzą ołtarze boczne. Jeden przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, a drugi Gorejące Serce Jezusa. Nad głównym wejściem mieści się chór, na którym znajdują się organy Rigera, uruchomione w 1897 roku. W środku nawy głównej zawieszony jest żyrandol z początku XIX wieku, a z tego okresu pochodzi także chrzcielnica. Kościół przeszedł kilka remontów, kolejno w latach: 1913, 1929 (podwyższenie wieży), 1938, 1974, 1996 oraz w latach 2005-2010. W roku 1949 kościół uznano za zabytek.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Drewniana kaplica

Od początku powstania w XV wieku Brenna należała do parafii w Grodźcu Śląskim. Parafię tą odnotowuje po raz pierwszy spis świętopietrza z 1447 roku. W XVII wieku mieszkańcy Brennej uczęszczali do kościoła w Górkach Wielkich, który jest najstarszym kościołem na Ziemi Cieszyńskiej. Był to kościół filialny parafii grodzieckiej. Z powodu braku kapłanów, po okresie reformacji, biskupi wrocławscy posłali na Śląsk Cieszyński jezuitów, zwanych misjonarzami biskupimi. W 1717 roku pracę misyjną w Brennej rozpoczął jezuita ks. Leopold Tempes, Czech z pochodzenia, a kontynuował ją Józef Roller. Według inwentarza znajdującego się w Archiwum Parafialnym, pierwsza wzmianka o wybudowaniu drewnianej kaplicy w Brennej, pochodzi z 1719 roku. Na patrona wybrano św. Jana Chrzciciela. Wybór ów nie był przypadkowy, bowiem Święty ten, był patronem katedry i całej diecezji wrocławskiej, do której należał Śląsk Cieszyński i Brenna do 1925 roku. Z biegiem czasu kaplica uległa zniszczeniu, a na jej miejscu w 1762 roku Jezuici wybudowali nową. Uregulowanie stosunków kościelnych na Śląsku Cieszyńskim stworzyło możliwości dalszego rozwoju sieci parafialnej, z siecią szkolnictwa, poprzez tworzenie przy parafiach szkół trywialnych. Wykorzystywano w tym celu środki finansowe uzyskiwane z likwidacji zakonów nie prowadzących działalności charytatywnej, duszpasterskiej, czy szkolnej. Ich majątek przejmowano i przekazywano na Fundusz Religijny. Tym sposobem założono wiele nowych parafii w Austrii i na Śląsku Cieszyńskim.

Powołanie parafii  i budowa kościoła

Parafię w Brennej utworzono w 1784 roku, a od roku 1785 prowadzone są księgi metrykalne. Początkowo parafia należała do dekanatu bielskiego. W 1804 roku weszła w skład nowo utworzonego dekanatu skoczowskiego, który z kolei należał do Wikariatu Generalnego w Cieszynie. Obecny murowany kościół wybudowano w latach 1793-1796 z Funduszu Religijnego, na gruntach Hellera i Holeksy, którzy w zamian od księcia dostali pole na Kotarzu. W 1785 roku do Brennej przybył pierwszy proboszcz ks. Karol Szlosarek. Zwrócił się on do władz państwowych o zezwolenie i pomoc w budowie nowego kościoła parafialnego. Dopiero za rządów cesarza Leopolda II uzyskano zgodę na budowę nowej świątyni. Realizację budowy przerwała śmierć władcy. Szczególna pomocą w budowie kościoła przypisuje się cesarzowi Franciszkowi II. Prace przy budowie rozpoczęto we wrześniu 1793 roku. W następnym roku wybudowano mury zewnętrzne, filary środkowe oraz dach. W 1795 wybudowano wieżę i zawieszono dzwony, a w 1796 kościół otynkowano i wyłożono posadzką. Budowę zakończono w sierpniu 1796 roku. Ks. Karol Szlosarek zwrócił się z prośbą o pieniądze na wyposażenie świątyni, które przeznaczył na zakup ołtarza, ławek, lamp, monstrancji. Organy i dzwony zakupiono z ofiar parafian. 21 sierpnia 1796 roku, nowo wybudowany kościół został poświęcony. Od początku funkcjonowania kościoła w Brennej, jego wystrój był i jest, niezwykle bogaty. W głównym ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający scenę Chrztu Pana Jezusa w Jordanie, namalowany przez artystę Stanisława Jastrzębskiego z Cieszyna. Ten sam malarz wykonał Drogę Krzyżową, oraz obrazy przedstawiające: Święta Rodzinę.

Źródło: turysta.brenna.org.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Księdza Rudolfa Juroszka 7
43-438 Brenna
Tel.: (33) 8536 525
place
49.7212608685513, 18.9217185974121Skopiowano do schowka
N49º43'16.539", E18º55'18.187"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji