Rejsy statkiem po Kanale Elbląskim (Buczyniec - Elbląg)
Rejs rozpoczynamy na przystani na terenie Pochylni Buczyniec. Następnie po około 200 m. jednostka wpływa na wózek pochylniowy. Za pomocą urządzeń hydrotechnicznych statek na wózku wyciągany jest po szynach kolejowych z wody. Suchym lądem pokonujemy trasę 490 m z góry najdłuższej Pochylni Buczyniec do dołu, gdzie obniżamy się o blisko 21 m. Wypływamy z wózka by drogą wodną Kanału Elbląskiego pokonać około 2 km. Do kolejnej Pochylni Kąty gdzie po raz drugi statek parkowany jest na wózku szynowym.
Tym razem transport suchym lądem ma długość 404 m., a spadek wysokości wynosi blisko 19 m. Statek po wyjściu z wózka pochylniowego ponownie drogą wodną pokonuje trasę do kolejnych pochylni: Oleśnica o długości około 480 m i największej wysokości 24 m. 350 m. i wysokości około 14 m.; Jelenie o długości 433 m. i wysokości 22 m.; ostatnią z pięciu pochylni Całuny o długości około 350 m., wysokości 13 m. Za Całunami statek dalszą częścią Kanału Elbląskiego wpływa na Jezioro Drużno. Jest ono położone niżej od pochylni Buczyniec o blisko 100 m i stanowi rezerwat faunistyczny od 1966 r. Jezioro to było w przeszłości dawnym fragmentem zatoki morskiej. W rezerwacie zaobserwować można blisko 210 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, z czego 7 znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze. Pasażerowie mogą korzystać z lornetek dostępnych na statku by podziwiać te piękne widoki.
Kolejnym etapem rejsu jest rzeka Elbląg, na której czeka nas spektakularne widowisko otwarcia jednego z dwóch mostów zwodzonych, za którym wycieczka dobiega końca przy bulwarze Zygmunta Augusta na Starym mieście w Elblągu. Łącznie podczas naszego rejsu Kanałem Elbląskim pokonaliśmy blisko 40 km i obniżyliśmy się blisko o 100 m.n.p.m od miejsca rozpoczęcia rejsu. Obrazowo wysokość ta w przybliżeniu wynosi tyle, ile wieża Katedry św. Mikołaja, naprzeciw której zakończyliśmy nasz rejs statkiem po trawie.
W trakcie całej podróży Kanałem Elbląskim gościom towarzyszy komentarz kapitana statku. Na pokładzie jest możliwość skorzystania z ciepłych i zimnych napojów z bufetu. Po zakończonym rejsie istnieje możliwość skorzystania z zorganizowanego, dodatkowo płatnego, transportu powrotnego do Pochylni Buczyniec.
CZAS REJSU: około 4 godziny 40 min
Trasa rejsu przebiega przez odcinek Kanału Elbląskiego, na którym znajdują się m.in.: system 5 pochylni, uważany za jeden z najznakomitszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie oraz rezerwat ornitologiczny na jeziorze Druzno. Dodatkową ciekawostką turystyczną jest historia legendarnej osady Truso, która znajdowała się w okolicy jeziora Druzno. Statek odpływa z przystani w Elblągu naprzeciwko Biura Obsługi Klienta przy ul. Wodnej 1b lub z przystani przy pochylni Buczyniec.
Sezon żeglugowy trwa od 1 maja do 30 września.
Źródło: statkiempotrawie.com / zegluga.com.pl
Na terenie Pochylni Buczyniec jest bezpłatny parking dla samochodów osobowych oraz autokarów, istnieje możliwość zwiedzania Muzeum Historii Kanału Elbląskiego.