Kaplica MB Różańcowej w Bytomiu-Stroszku
Architektura: Kaplica na rzucie prostokąta, murowana z cegły, z dwuspadowym dachem, nieotynkowana. Z tyłu niższa, łukowo zamknięta absyda. Ściany wzmocnione sześcioma przyporami. W bocznych ścianach po dwa duże okna o ostrołukowym zwieńczeniu i schodkowym profilu wnęk okiennych. Podobne okno w ścianie absydy. Ściany kaplicy bogato zdobione ceglanymi wypustkami. Pod okapami ceglany gzyms zdobiony trójkątnymi wypustkami. Szczyt zdobiony wzdłuż linii dachu schodkowym gzymsem. Obszerne wejście do kaplicy o ostrołukowym zwieńczeniu, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonym łukiem. Nad drzwiami duża, przeszklona rozeta z malowanym wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Nad szczytem duża sygnaturka w formie wieży bramnej nakrytej dwuspadowym dachem. Na jej szczycie metalowy krzyż z koniczynowymi zakończeniami ramion.
Wnętrze: Wnętrze nakryte krzyżowym sklepieniem. Podłoga betonowa. Wnętrze jest zdewastowane. W rogu stoi figura MB Niepokalanej.
Otoczenie: Kaplica stoi przy skrzyżowaniu, nieco poniżej poziomu głównej drogi. Otoczona siatkowym ogrodzeniem. Od strony zachodniej kaplica zasłonięta przez wysokie świerki.
Źródlo: przydrozne.eu