Suchogórski Labirynt Skalny
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny” – zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony w północnej części Bytomia, na granicy z Tarnowskimi Górami. Obejmuje obszar blisko 20 ha. Jest to drugi – po z. p.-k. „Żabie Doły” – tego typu zespół na terenie gminy.
Obszar zespołu porastają liczne gatunki drzew, a przede wszystkim: brzoza brodawkowata, klon zwyczajny, jawor, lipa drobnolistna, sosna zwyczajna, dąb czerwony, robinia akacjowa i modrzew europejski. Uzupełnieniem są liczne gatunki krzewów oraz gatunki roślin chronionych – dziewięćsił bezłodygowy oraz kruszczyk szerokolistny.
Pozostałościami po górnictwie kruszcowym są głębokie dolinki, strome grzbiety z wychodniami dolomitu oraz liczne wąwozy, pagórki, kopce i wzniesienia ze stromymi stokami, które w połączeniu ze zróżnicowaniem gatunkowym flory, stanowią ostoję bioróżnorodności. Powstała w ten sposób rzeźba, w której rozwinęła się interesująca szata roślinna, tworzy miejsce przypominające swym charakterem atmosferę labiryntu, co znajduje odpowiednie odzwierciedlenie w nazwie obszaru.
Utworzony na mocy uchwały Rady Miejskiej z 2008 roku. O objęciu ochroną zadecydowały walory krajobrazowe oraz roślinność, wśród której są okazy objęte prawną ochroną gatunkową. Teren objęty ochroną położony jest w granicach Bytomia, gdzie do początku XX wieku funkcjonowała kopalnia odkrywkowa limonitu i dolomitu, która przyczyniła się do powstała interesującej, urozmaiconej rzeźby terenu.
Z uwagi na sukcesję naturalną oraz prowadzone nasadzenia w latach 60. XIX wieku, na terenie zespołu występuje różnogatunkowy drzewostan z przewagą drzew liściastych, reprezentowany przez: klon zwyczajny i polny, jawor, grab pospolity, jesion wyniosły, brzozę brodawkowatą, buka zwyczajnego, lipę drobnolistną, robinię akacjową, czeremchę amerykańską i dąb czerwony. Do nielicznych drzew iglastych należą: modrzew europejski i sosna pospolita. Na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego rozwinęła się interesująca szata roślinna, wśród której znajdziemy: babkę lancetowatą, chaber łąkowy, driakiew żółtawą, dziurawca zwyczajnego, jastrzębca kosmaczka, komonicę zwyczajną, krwawnika pospolitego, krzyżownicę czubatą, lepnicę rozdętą, marchew zwyczajną, posłonka kutnerowatego, przetacznika ożankowego, przytulia wiosenne: właściwe i czepne, rajgras wyniosły, rezedę żółtą, skrzyp polny, tomkę wonną, wiechlinę łąkową, gatunki kostrzew, dziewięćsił bezłodygowy oraz kruszynka szerokolistnego, które są objęte prawną ochroną gatunkową.
Źródło: wikipedia.pl / bytom.pl
Pierwotnie tereny uznane za Suchogórski Labirynt Skalny były eksploatowane przez przemysł wydobywczy. Pozyskiwano tu przede wszystkim dolomit i limonit. Po zakończeniu wydobycia teren zajęła roślinność. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy utworzono uchwałą rady gminy Bytom w roku 2008. W jego bezpośrednim sąsiedztwie – na terenie Tarnowskich Gór – istnieje podobny zespół o nazwie „Doły Piekarskie”.Ukształtowanie terenu
Obszar SLS jest niezwykle mocno zróżnicowany. Na skutek wcześniejszej eksploatacji powstały liczne zapadliska i doliny. Jednocześnie utworzyły się strome grzbiety, grzędy, pagórki i wąwozy. Na skutek tej różnorodności form powierzchniowych, zdecydowano się na przyjęcie nazwy labirynt dla całości obszaru.
Źródło: wikipedia.pl