Park Fazaniec w Bytomiu-Szombierkach

Nr w rejestrze zabytków:
1341/87 z 26 lutego 1987
Data powstania obiektu: poł. XIX w.
Opis

Fazaniec – zabytkowy park w Bytomiu, rozciągający się między Szombierkami, Bobrkiem i Orzegowem, zajmujący 18,1 ha.

Fazaniec graniczy: od północy z ogródkami działkowymi, od wschodu z osiedlem mieszkaniowym, a od południa i południowego zachodu z nieużytkami porolnymi i polem uprawnym.

Park charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Tworzą go dwa wąwozy, ułożone w kształt litery V, na dnie których płyną strumienie zasilające znajdujący się na południu staw. Pomiędzy nimi znajduje się wyniesienie z łąką.

Generalnie roślinność wykształciła się na siedlisku grądowym. Park porastają głównie dęby, ale także jawory, lipy, klony zwyczajne, jesiony wyniosłe i graby oraz (w miejscach szczególnie wilgotnych) olchy czarne. Widoczne są także wprowadzone buki, topole oraz robinie akacjowe.

Źródło: wikipedia.pl

 
Historia

W połowie XIX w. park wykorzystano na założenie hodowli bażantów. Stało się tak, ponieważ przy wybudowanym z polecenia Karola Goduli neorenesansowym pałacu w Szombierkach nie było na park miejsca. Bażanciarnia funkcjonowała do 1928 roku (stąd nazwa parku, niem. Fasan – bażant). W 2. połowie XIX wieku hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch, mąż spadkobierczyni majątku Goduli Joanny Schaffgotsch, założył tu park prywatny. Dopiero w 1933 roku właścicielem parku stała się gmina.

W 1987 roku Fazaniec został wpisany do rejestru zabytków z numerem 1341/87.

Przez Fazaniec przebiega, wyznaczony w 2000 roku, szlak turystyczny im. Karola Goduli.

W 2008 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił, że Fazaniec jest jednym z trzech bytomskich parków (obok parku miejskiego i Parku Ludowego), któremu przyznano dotacje na odnowę drzewostanów i prac pielęgnacyjnych. Planowano również wycenianą na 5 mln zł rewitalizację parku, obejmującą zieleń oraz elementy tzw. małej infrastruktury, jednak ze względu na brak środków finansowych prace zostaną rozciągnięte na kilka kolejnych lat.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Orzegowska
41-908 Bytom
place
50.331389, 18.879722Skopiowano do schowka
N50º19'53", E18º52'46.999"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.