Kościół pw. Narodzenia NMP w Chocianowicach

Data powstania obiektu: 1957-1959 r.

Nowa świątynia stanęła w Chocianowicach w latach 1957-1959 (większość prac wykonywali sami parafianie), kiedy liczba mieszkańców zaczęła gwałtownie rosnąć i stary obiekt wkrótce miał stać się za mały. Ponieważ obecnie liczba mieszkańców znacznie spadła nowy kościół jest zbyt duży na potrzeby parafii. Trójnawowy budynek z wysoką wieżą (z dwoma dzwonami i działającym zegarem) zdobi fronton z napisem CREDO IN UNAM SANCTAM CATHOLICAM ECCLESIAM („Wierzę w jeden Kościół katolicki”).

Główny ołtarz marmurowy mieści obraz Matki Boskiej Chocianowskiej ze starej świątyni, otoczony gipsowymi rzeźbami Boga Ojca i aniołów oraz kilku świętych. Ściany kościoła przyozdobiono współczesnymi obrazami z motywami biblijnymi (wykonanymi przez jednego z parafian), natomiast na filarach znajdują się figury świętych popularnych na Śląsku. Nietypowy kształt ma chrzcielnica , która została przeniesiona ze starego kościoła – została przedstawiona jako róg obfitości. W południowej nawie znajduje się gipsowy ołtarz św. Józefa, w północnej nawie jest kaplica chrzcielna oraz ołtarz poświęcony Sercu Jezusowemu. Droga krzyżowa w nowym kościele ma formę gipsowych płaskorzeźb. Organy oddano do użytku dopiero w 1988 – mają 29 głosów. Kościół wyposażono w dwa duże dzwony. Jeden poświęcony Św. Józefowi z napisem: S KOCIANOVICENSIS A.D.1959, SANCTE JOSEPH, ORA PRO NOBIS, drugi poświęcony Matce Bożej Różańcowej z napisem; D KOCIANOVICENSIS A.D.1959 REGINA SANCTI ROSARII ORA PRO NOBIS.

W 1997 roku wymieniono dach kościoła na nową, czerwoną dachówkę.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Chocianowice 86
46-280 Chocianowice
place
50.937324, 18.278246Skopiowano do schowka
N50º56'14.366", E18º16'41.686"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.