Kaplica św. Jana Nepomucena
Opis kapliczki: Kapliczka z cegły, zbudowana na rzucie zbliżonym do kwadratu. Ustawiona na prostej, otynkowanej podstawie w dolnej części schodkowo poszerzonej. Podstawa zwieńczona daszkowym gzymsem. Zasadnicza część kapliczki ma formę otwartego od frontu domku o neogotyckich formach. Kapliczka ma stromy, dwuspadowy dach i ostrołukowo zwieńczone, wysokie wnęki w bocznych ścianach. Frontowa i tylna ściana są nieco podniesione ponad dach. Ściany przy narożnikach dachu i szczyt tylnej ściany uformowane w małe wieżyczki. Wzdłuż krawędzi dachu biegnie lekko wysunięty gzyms, od frontu dodatkowo profilowany. Boczne ściany są nieco cofnięte, a w ich miejsce ustawiono od frontu dwie kolumny o obszernych bazach i akantowych kapitelach. Kapliczka jest zdobiona metalowymi ornamentami, w obu szczytach podwójnymi wolutami, nad wejściem rodzajem stalowej belki tęczowej zdobnej w roślinne motywy.
Wewnątrz kapliczka ma kształt groty z wysoką płyciną pośrodku i dwiema półpłycinami po bokach. Wnętrze jest malowane, przestawia panoramę Pragi z Wełtawą i Mostem Karola. Przed płyciną, na wielobocznym stopniu, ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Jan stoi w kontrapoście, w standardowym stroju, ze stułą i złotym krzyżem na łańcuchu. Święty lekko pochyla głowę w stronę nieistniejącego obecnie krzyża, który trzymał w prawej ręce. W opuszczonej lewej ręce, pozbawionej kciuka, być może trzymał palmę.
Otoczenie: Kapliczka stoi na skwerze w południowej części placu, osłonięta przez stary jawor. Otoczenie jest wybrukowane, podobnie jak chodnik prowadzący do kapliczki od ulicy. Przed kapliczką zbudowano dwa schodki. Dojście do kapliczki obramowane niskim żywopłotem.
Źródło: przydrozne.eu