Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie

Nr w rejestrze zabytków:
A/206/07 z 23.02.2007
Data powstania obiektu: XIX w.
Opis

Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1889–1892. Wnętrze świątyni składa się z trzech naw budowanych w systemie halowym, tzn. równej wysokości, nakrytych sklepieniami o potężnych, okrągłych filarach. Wieża kościelna liczy 75 m wysokości.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem położonej na terenie dekanatu Chorzów należącego do archidiecezji katowickiej.

Neogotycka budowla powstała pod koniec XIX w. wg projektu Józefa Ebersa z Wrocławia jako szósty z kolei kościół stojący na Starochorzowskim Wzniesieniu. Jego konstruktorem był Grundman, zaś kamień węgielny pod jego budowę położył ówczesny proboszcz ks. Franciszek Kania. Świątynia jest trójnawowa, halowa, wzniesiona na planie krzyża łacińskiego z wysoką na 75 m wieżą w fasadzie wschodniej, gdzie znajduje się kruchta wejściowa. Nawa środkowa jest dwukrotnie szersza od naw bocznych, a wszystkie pokryte są sklepieniami krzyżowo-żebrowymi z łukami podsklepiennymi, które spływają na masywne kolumny. Zewnętrznie kościół jest przyporowany. Korpus jest trójprzęsłowy o oknach w ostrołukowych arkadach. Całość wybudowana jest z cegły i nieotynkowana.

Kościół wyposażony został w organy firmy Klimosz-Dyrszlag, które zostały poświęcone 8 grudnia 1927 r. przez ks. biskupa A. Lisieckiego. Dzisiejsze dzwony konsekrowane zostały 4 listopada 1976 r. przez kardynała dr H. Bednorza. Widnieją na nich napisy: „Św. Maria Magdalena – Wzywam do pokuty”, „Św. Franciszek – Ogłaszam wam radość”, „Św. Barbara – Opiekuj się nami”. Są trzecimi dzwonami obecnego kościoła, poprzednie zostały bowiem zabrane podczas obu wojen światowych.

Na szczególną uwagę wewnątrz świątyni zasługuje ołtarz główny Matki Bożej Różańcowej, w którym znajduje się stary obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Każdego zadziwia zbytnie wychylenie budynku kościoła ku ulicy, jednakże w czasie kiedy budowano tutaj świątynię, była tu niewielka polana i nikt nie przypuszczał, że w przyszłości będzie tędy przebiegała ruchliwa ulica.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Kościół pw. św. Marii Magdaleny powstał pod koniec XIX w., ale nie jest on pierwszą, a szóstą świątynią znajdującą się tym miejscu. O pierwszym kościele praktycznie nic nie wiadomo, można jedynie przypuszczać, iż był to kościół bądź kaplica z drewna. Prawdopodobnie spłonął w 1430 r. podczas najazdu husytów. Drugim był również drewniany kościół, który przetrwał do 1590 r. Następnie wybudowano trzeci kościół – tym razem murowany. Kolejny, czwarty, wzniesiony w 1721 r., spłonął w pożarze w 1782 r. Po trzech latach zbudowano piątą świątynię w stylu późnobarokowym, o podwójnym wezwaniu: św. Marii Magdaleny i Narodzenia Matki Najświętszej. Kościół ten rozebrano w latach 1885–1886 ze względu na znaczny wzrost liczby parafian, a na placu św. Jana postawiono kościół tymczasowy na okres budowy dzisiejszego kościoła. W miejscu ołtarza tymczasowego kościółka wzniesiono kapliczkę św. Jana Nepomucena.  

Obecny, szósty już kościół, wzniesiono w latach 1889–1892. Jego poświęcenia dokonał 19 grudnia 1892 r. ks. dziekan Michalski z Lipin. Konsekracja natomiast miała miejsce w 1895 r., a przeprowadził ją arcybiskup ks. Georg Kopp z Wrocławia.  

Kościół został odmalowany w 1992 r. z okazji setnego jubileuszu. Było to drugie malowanie kościoła od czasów jego budowy. Wcześniej odbyło się to w 1972 r. (za czasów ks.proboszcza F. Hornika) po przyznaniu funduszy od kopalni „Prezydent”, która odpowiedzialna była za szkody górnicze.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Bożogrobców 31
41-503 Chorzów
place
50.305693, 18.974057Skopiowano do schowka
N50º18'20.495", E18º58'26.605"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.