Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – żywe muzeum położone w Ćmielowie. Placówka funkcjonuje na terenie prywatnej Fabryki Porcelany AS Ćmielów, w ramach Centrum Porcelany Artystycznej.
Muzeum zostało otwarte w maju 2005. W ramach jego zwiedzania prezentowane są następujące wystawy i ekspozycje:
- warsztat garncarski wraz z informacjami o historii ćmielowskiego garncarstwa,
- hala fabryczna wraz z 22-metrowym piecem garncarskim (do niedawna jeszcze czynnym),
- W kolejnym etapie zwiedzający mają okazję wejścia do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. W piecu zorganizowana jest sala multimedialna, w której prezentowany jest film wprowadzający w tajniki produkcji (nagrany wewnątrz hal fabrycznych).
- Sala Marmurowa z kolekcją współczesnej rzeźby porcelanowej (lata 50. i 60. XX wieku). Autorami rzeźb są m.in. Lubomir Tomaszewski, Henryk Jędrasiak, Hanna Orthwein, Mieczysław Naruszewicz. Działa tu również punkt handlowy.
W ramach Centrum od 2013 istnieje możliwość zwiedzenia również Galerii Starej Porcelany oraz Galerii van Rij, w której to prezentowane są prace młodych twórców.
Placówka oferuje również uczestnictwo w warsztatach porcelanowych.
Oferuje 4 programy: lepienie róży z masy porcelanowe, malowanie kotka, malowanie filiżanki lub malowanie kubka. Warsztaty odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który dokładnie przedstawia kolejne etapy warsztatów.
W Żywym Muzeum porcelany można również oglądać różową porcelanę odtworzoną wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego.
Od 2021 roku można również podziwiać szmaragdową porcelanę – jedyną taką na świecie – wymyśloną i opatentowaną przez Adama Spałę.
Muzeum jest obiektem całorocznym. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach od 4 do 25 osób. Wstęp jest płatny.
Źródło: wikipedia.pl