Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Czernikach

Nr w rejestrze zabytków:
A-751 i 787 z 5.02.1968
Data powstania obiektu: XIV w.

W4. ćwierci XIV wieku, na opadającym w kierunku południowym i zachodnim stoku wzgórza, które zapewne było miejscem pogańskiego kultu ludności pruskiej, zbudowano niewielki gotycki kościół w Czernikach (niem. Schwarzstein), który obecnie jest filią parafii w Karolewie. Korpus kościoła jest skromną bez wystroju architektonicznego budowlą z kamienia i cegły, z przystawionymi uskokowymi przyporami, ostrołukowymi otworami okiennymi i dwuspadowym dachem pokrytym dachówką ceramiczną. Jedynym elementem wystroju architektonicznego jest szczyt elewacji wschodniej z rzędem symetrycznie rozmieszczonych ostrołukowych blend, w górnej części przełamanych przez okrągłe otwory dla złagodzenia parcia wiatru, a całość elewacji zwieńczona jest sterczynami. Od strony północnej dostawiona jest zakrystia i kruchta. W 1885r. dostawiono neogotycką wieżę, w której umieszczono granitową chrzcielnicę z XV wieku. Świątynia wewnątrz jest jednonawowa bez wyodrębnionego prezbiterium i z płaskim, drewnianym stropem. Pod koniec XIX wieku zakupiono organy w warsztacie Maxa Terletzkiego z Królewca.
Kościół remontowano i odnawiano w latach 1749-1750 i 1771-1772. W 1925r. zainstalowano na wieży kościelnej nowe dzwony, bo stare przetopiono w czasie I wojny światowej. Mniejszy, który wisi do dnia dzisiejszego na wieży, posiada napis: „Furchte mich nicht glaube nur” co oznacza: „Nie bój się, tylko wierz”, zaś większy, po licznych perypetiach w 1945r., przekazany został do kościoła św. Katarzyny w Kętrzynie.


Najciekawszym i najstarszym zabytkiem ruchomym będącym na wyposażeniu kościoła jest krucyfiks z początku XVI wieku, przeniesiony przez pierwszych polskich przesiedleńców jesienią 1945r. z XIX-wiecznej grobowej kaplicy rodziny starosty, barona Schmidt von Schmidtseck, właścicieli pobliskich dóbr w Wopławce. Krucyfiks ten pochodzi zapewne z kościoła w Sińcu, który rozebrano w 1765r., a skromne wyposażenie przekazano do Czernik. W kościele wisi nad chórem podkowa, którą łączono z legendą o diabelskich kamieniach czy z wydarzeniami z lutego 1657r., kiedy to kościół splądrowali Tatarzy. W rzeczywistości to pamiątką z okazji koronacji króla pruskiego Fryderyka I w 1701r. Kościół w Czernikach był pod opieką kolejnych królów pruskich. Zanim przybito jedną żelazną, początkowo wisiały dwie drewniane podkowy na cześć pary królewskiej. Potem metalowa podkowa zniknęła. Nową zainstalowano na chórze 11 września 2010r. w trakcie uroczystości zakończenia pierwszego etapu renowacji kościoła. Przedsięwzięciu temu patronowali ksiądz proboszcz dr Kazimierz Żuchowski oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej.

Źródło: starostwo.ketrzyn.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Czerniki 24
11-400 Czerniki
place
54.082275, 21.439227Skopiowano do schowka
N54º4'56.19", E21º26'21.217"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.