Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie

Data powstania obiektu: 1899 r.
Opis

Parafia św. Stanisława Kostki w Karolewie – rzymskokatolicka parafia została utworzona 25 maja 1981 roku. Parafia należy do Dekanatu Kętrzyn II.

Do parafii w Karolewie należą: kościół parafialny, kościół filialny pw. św Jana w Czernikach oraz kaplice w Parczu.
Msze św. w kościele parafialnym odprawiane są w każdą niedzielę i w święta nakazane o godzinie 8:30 i 12:00, w dni powszednie o 17:00. W kościele św. Jana w Czernikach w niedziele i w święta nakazane o godzinie 10:30, oraz w pierwsze piątki miesiąca i święta nienakazane o godzinie 16:00. W Parczu w każdą sobotę (przerwa w wakacje) msze św. odprawiane są o godzinie 18:00.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Protestancka parafia w Karolewie powstała w 1900 r. przez wydzielenie jej z parafii w Czernikach. Parafię w Karolewie erygował biskup warmiński Józef Glemp w dniu 19 czerwca 1980 r., jednak formalnie zatwierdzona została przez władze państwowe 25 maja 1981 r.

Projekt kościoła w Karolewie zaprojektował w ostatnich latach XIX w. w stylu neogotyckim Bergmann z ówczesnego Rastenburga. Uroczystości erekcyjne po wykonaniu fundamentów odbyły się 5 lipca 1899 r. Kościół był konsekrowany 5 października 1900 r. Miał wówczas trzy dzwony (największy – śmierci, dziękczynny i pracy). Dzwony te przetopione zostały w czasie I wojny światowej, a nowe z 1932 r. też zostały przetopione w czasie II wojny światowej.

Poświęcenia kościoła dla kultu katolickiego w dniu 13 listopada 1949 r. dokonał proboszcz parafii św. Katarzyny w Kętrzynie ks. Wacław Radziwon. Kościół poświęcony został ku czci św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.

Konsekracji dzwonów w dniu 14 lutego 1965 r. (największy – Maryja, średni – Wojciech i najmniejszy – Stanisław) dokonał ówczesny rektor Warmińskiego Seminarium Duchownego ks. bp Jan Obłąk. W Karolewie od lat 50. trwała walka z władzami państwowymi o utworzenie parafii (zakaz budowy plebanii). Przez kilkanaście lat wikariusz (pełniący faktycznie rolę proboszcza) mieszkał na kościelnej wieży. Przybyły tu w 1975 ks. Tadeusz Brandys wpadł na lepszy pomysł, 5 lipca 1977 przy turystycznej trasie do „Wilczego Szańca” obok kościoła postawił barakowóz z napisem „Duszpasterstwo Parafialne przy kościele św. Stanisława Kostki w Karolewie” zwany powszechnie Wozem Drzymały. Radio Wolna Europa zaczęło nadawać stosowne audycje. Władze państwowe wyraziły zgodę na ustanowienie parafii.

Parafię w Karolewie erygował biskup warmiński Józef Glemp w dniu 19 czerwca 1980 r. W dekrecie biskupim parafia obejmowała następujące miejscowości: Cegielnia, Czerniki, Gierłoż, Jankowo, Karolewo, Karolewo-Folwark (nie istnieje), Kruszewiec, Kwida (obecnie Kwiedzina), Nowa Różanka (obecnie 2008 wieś należy do Parafii św. Brata Alberta w Kętrzynie), Osewo (nie istnieje), Owczarki (obecnie Owczarnia), Parcz, Pożarki, Strzyże, Ury (obecnie Góry) i Wopławki.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Karolewo 21
11-400 Karolewo
place
54.075801, 21.420073Skopiowano do schowka
N54º4'32.884", E21º25'12.263"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.