IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie

Data powstania obiektu: ok. 1856 r.
Opis

Budynek  szkoły wyglądem przypomina szlachecki dworek z charakterystycznymi kolumnami. Został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku z przeznaczeniem na klasztor Sióstr Mariawitek. Pozostałością tamtego okresu jest znajdujący się w ciągu zabudowań szkolnych kościół rektoracki Najświętszego Imienia Maryi.

Gmach szkoły jest budowlą bezstylową z dwuspadowym dachem krytym czerwoną blachą. Składa się z 3 jednopiętrowych skrzydeł tworzących kształt litery U. Pomiędzy skrzydłami znajduje się patio, które w czasach istnienia klasztoru pełniło formę wirydarza, z ozdobnymi krzewami i drzewami. W środku budynku uwagę zwracają zabytkowe, zdobione balustrady z końca XIX wieku.

Do macierzystego budynku została dobudowana, prostopadle do skrzydła zachodniego, sala teatralna, z sześcioma kolumnami stylizowanymi na dworkowe (widać je od strony Alei NMP). Dobudowano także krytą bieżnię tartanową (100 m) i halę sportową o powierzchni 1000 m² oraz płytką krytą pływalnię.

Gmach szkoły służył nie tylko szkolnictwu. W 1914 roku zajęto go na potrzeby Polskich Drużyn Strzeleckich. Mieściły się tu także Komenda Placu Legionów Polskich oraz komisariat Polskiej Organizacji Narodowej. W 1918 roku w szkole ulokował się sztab Polskiej Organizacji Wojskowej i Pogotowia Bojowego PPS, a następnie utworzono tam szpital wojskowy dla rannych w wojnie polsko-bolszewickiej i powstańców śląskich. W styczniu 1945 roku istniał tu szpital wojskowy dla żołnierzy sowieckich.

Na skwerze przed szkołą znajduje się wzniesiony w 1973 pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa Stefana Policińskiego. Przedstawia pisarza trzymającego na kolanach otwartą książkę z głowa zwróconą w kierunku głównego wejścia do szkoły.

Na ścianach szkoły umieszczane są tablice upamiętniające wybitnych absolwentów.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Siostry Mariawitki założyły tu szkołę dla dziewcząt, jednak w niedługim czasie, zaborca rosyjski zabrał Kościołowi budynek klasztorny przeznaczjąc go na szkoły rosyjskie: szkołę specjalną, progimnazjum czy gimnazjum. W 1905 roku wybuchł strajk przeciw rusyfikacji.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Aleja Najświętszej Marii Panny 56
42-200 Częstochowa
place
50.812909, 19.108734Skopiowano do schowka
N50º48'46.472", E19º6'31.442"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.