Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Nr w rejestrze zabytków:
A/6064 z 21.12.2017
Aktualna funkcja: Muzeum "Młyn Hilberta" w Dzierżoniowie
Data powstania obiektu: 1868 r.
Opis

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie powstał w 1868 r.w wyniku zaadoptowania i rozbudowy zabudowań dawnego folusza przeprowadzonych przez rodzinę Hilbertów w Bielawy.
Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany, ostatni raz w II połowie lat 30-tych XX wieku, kiedy nadany został mu jego ostateczny, zachowany do dziś kształt i wyposażenie.

Młyn Hilberta posiada kompletny i sprawny ciąg technologiczny do produkcji mąk, kasz i otrębów pochodzący z lat 30-tych XX wieku, urządzenia - m.in. 40 mlewników (30 na pasażu pszennym i 10 na pasażu żytnim) wyprodukowane zostały i dostarczone przez jedną z największych firm produkujących urządzenia młyńskie MIAG z Brunszwiku.

Młyn pracował nieprzerwanie do 2016 r., kiedy został zakupiony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i przekształcony w Oddział Fundacji w Dzierżoniowie. Po trwających ponad 2 lata pracach konserwatorskich i zabezpieczających młyn udostępniony został zwiedzającym.

Młyn Hilberta jest największym, kompletnym, zabytkowym młynem zbożowym zachowanym w Polsce. Mimo wyłączenia z eksploatacji cały pasaż technologiczny jest kompletny i sprawny oraz przygotowany do ew. ponownego rozruchu.

Obecnie w Młynie Hilberta mieści się Muzeum, jest to największy na Dolnym Śląsku młyn zbożowy udostępniony do zwiedzania. W zakładzie zachowała się kompletna i sprawna linia technologiczna do produkcji mąk z lat 30. XX wieku.

Źródło: zabytek.pl

Historia

Rodzina Hilbert pochodziła z Bielawy, gdzie Karol Zygmunt Hilbert założył pierwszy na Śląsku parowy młyn zbożowy. Po śmierci Karola Zygmunta, firmę prowadził krótko jego brat Gottlieb a następnie synowie Karola Zygmunta Herman i Hugo. Z chwilą uruchomienia linii kolejowej z Jaworzyny Śląskiej przez Dzierżoniów do Kamieńca Ząbkowickiego omijającej Bielawę, synowie Karola Zygmunta zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Dzierżoniowa. W 1868 roku, w budynku dawnej bielarni powstaje młyn zbożowy. Początkowo przemielano tutaj do 20 ton zboża na dobę. W 1930 roku Herman z kolejnego pokolenia linii Hilbertów dokonuje przebudowy młyna z dotychczasowego napędu parowego na tańszy napęd elektryczny. W latach 1931-1936 zostaje wybudowany spichlerz zbożowy o łącznej pojemności 6000 ton. Podejmowane przedsięwzięcia zwiększyły zdolność przemiałową do 130 ton dziennie.W owym czasie młyn dzierżoniowski był najnowocześniejszym i największym na Śląsku a swoje produkty wysyłał do Prus Wschodnich, Brandenburgii z Berlinem włącznie, Saksonii oraz zachodnich przemysłowych okręgów Rzeszy takich jak: Hamburg I Brema.

Po II wojnie światowej stacjonują tutaj wojska radzieckie. Produkowano wówczas mąkę oraz kasze dla swojego wojska i własnej ludności. W roku 1951 przekazują oni obiekt wraz z kompletnym wyposażeniem administracji polskiej i rozpoczyna się polski rozdział w historii obiektu. Produkcja z krótkimi przerwami prowadzona jest do listopada 2016 roku, kiedy to Fundacja zakupuje obiekt z tendencją aby w przyszłości utworzyć w nim Muzeum Młynarstwa.

Źródło: polska.travel

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Batalionów Chłopskich 11
58-200 Dzierżoniów
place
50.724876, 16.654518Skopiowano do schowka
N50º43'29.554", E16º39'16.265"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Nieczynne w poniedziałki

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.