Kamienne płyty nagrobne z XVI w.

Data powstania obiektu: XVI w.

W zewnętrznych murach kościoła Matki Bożej Królowej Świata i św. Marcina wzniesionego w 1668 r. wmurowanych jest siedem renesansowych płyt nagrobnych. Na kamiennych płytach znajdują się kartusze herbowe oraz płaskorzeźby trzech osób dorosłych i cztery płyty z płaskorzeźbami dzieci.

Dwie płyty pochodzące z początków XVI wieku należą do małżeństwa von Dresk. Na jednej znajduje się płaskorzeźba żony rycerza, Barbary z domu Pogorzela. Niewiasta przedstawiona jest w sukni i płaszczu oraz czepcem na głowie. W złożonych rękach na piersi trzyma zapewne książeczkę modlitewną. Natomiast jej małżonek ubrany jest w zbroję z kapeluszem trzymanym w opuszczonej prawej ręce.

Kolejna płyta z II – giej połowy XVI wieku zawiera płaskorzeźbę rycerza z rodu von Dresk. Na płycie przedstawiony rycerz modlący się przed krzyżem. Kolejne cztery mniejsze płyty przedstawiają płaskorzeźby dzieci w tym jedna płyta nagrobna bliźniaków. Obok płyt nagrobnych wmurowana jest tablica inskrypcyjna (epitafium) księdza Karla Kleineidama, proboszcza katedry pw. św. Jadwigi w Berlinie. Ksiądz Kleineidam urodził się i został pochowany w Gałążczycach.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Gałązczyce 78
49-200 Gałązczyce
place
50.6888163868687, 17.2824149158691Skopiowano do schowka
N50º41'19.739", E17º16'56.694"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.