Kamienne płyty nagrobne z XVI w.
W zewnętrznych murach kościoła Matki Bożej Królowej Świata i św. Marcina wzniesionego w 1668 r. wmurowanych jest siedem renesansowych płyt nagrobnych. Na kamiennych płytach znajdują się kartusze herbowe oraz płaskorzeźby trzech osób dorosłych i cztery płyty z płaskorzeźbami dzieci.
Dwie płyty pochodzące z początków XVI wieku należą do małżeństwa von Dresk. Na jednej znajduje się płaskorzeźba żony rycerza, Barbary z domu Pogorzela. Niewiasta przedstawiona jest w sukni i płaszczu oraz czepcem na głowie. W złożonych rękach na piersi trzyma zapewne książeczkę modlitewną. Natomiast jej małżonek ubrany jest w zbroję z kapeluszem trzymanym w opuszczonej prawej ręce.
Kolejna płyta z II – giej połowy XVI wieku zawiera płaskorzeźbę rycerza z rodu von Dresk. Na płycie przedstawiony rycerz modlący się przed krzyżem. Kolejne cztery mniejsze płyty przedstawiają płaskorzeźby dzieci w tym jedna płyta nagrobna bliźniaków. Obok płyt nagrobnych wmurowana jest tablica inskrypcyjna (epitafium) księdza Karla Kleineidama, proboszcza katedry pw. św. Jadwigi w Berlinie. Ksiądz Kleineidam urodził się i został pochowany w Gałążczycach.
Źródło: polskaniezwykla.pl