Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - gdansk derhexer 2010 07 15 012
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - gdansk spichlerze nmm 2
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - gdansk sts general zaruski 2019 p01
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - gdansk derhexer 2010 07 15 026
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - centralne muzeum morskie in gdansk
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - narodowe muzeum morskie w gdansku 20220522 1009 6096
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zuraw and national maritime museum at the shores of motlawa in gdansk 1
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - central maritime museum in gdansk 01
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - dubas
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - dwor popielny a 213
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - koza1
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zuraw gdansk dwor popielny
Historyczna nazwa: Spichlerze na Ołowiance w Gdańsku
Data powstania obiektu: 1962 r.
Opis

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (do 10 grudnia 2013 Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku) – narodowa instytucja kultury, muzeum przyjmujące za swoje posłannictwo ochronę dziedzictwa nautologicznego, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechniające wiedzę o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce.

Przez wnętrza trzech zabytkowych spichlerzy biegnie ścieżka zwiedzania głównej ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. To bogactwo zabytków związanych z historią żeglugi, szkutnictwa, budowy statków i bitew morskich na polskich wodach od czasów średniowiecznych po XX w. Narrację wystawy tworzą znaleziska archeologiczne z wraków spoczywających na dnie morza, szczegółowe makiety stoczni i portów oraz pamiątki po wybitnych postaciach związanych z morzem. To również bogata kolekcja modeli żaglowców, okrętów i statków handlowych, w tym „Vasa”, MS „Batory” i ORP „Orzeł”. Wystawę wieńczy Galeria Morska – jedyna w Polsce tak bogata i różnorodna ekspozycja malarstwa marynistycznego, z XVII i XVIII-wiecznymi dziełami malarzy holenderskich i flamandzkich, oraz obrazami artystów takich jak Iwan Ajwazowski, Wojciech Weiss, Ferdynand Ruszczyc czy Marian Mokwa.

Muzeum realizuje swoją misję poprzez prace badawcze, konserwację zabytków, organizację wystaw i uczestnictwo w stowarzyszeniach muzealniczych. Muzeum stara się skupić wokół siebie ludzi, instytucje, urzędy i firmy związane z gospodarką morską, tak aby móc przy ich wsparciu realizować swoje cele i wypełniać wyznaczoną misję.

W 2016 wszystkie oddziały muzeum zwiedziło 415 tysięcy osób, a rok później 469 836 osób.

Źródło: wikipedia.pl / nmm.pl

Historia

W 1958 powołane zostało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Z jego inicjatywy, z udziałem Przemysława Smolarka (pracownika Muzeum Narodowego w Szczecinie), w Dworze Artusa zorganizowano wystawę „Od wiosła do napędu atomowego”. Przemysław Smolarek zabiegał o utworzenie Muzeum Morskiego i jego zabiegi zakończyły się sukcesem. W 1959 odpowiednie ministerstwa oraz Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zadecydowały o utworzeniu takiego muzeum w Gdańsku i zleciły P. Smolarkowi prace przygotowawcze. Oficjalnie muzeum powołano 1 stycznia 1962, a Przemysław Smolarek został mianowany jego dyrektorem w marcu tego roku. Na tym stanowisku pozostał do swej śmierci w 1991.

Pierwszą siedziba Muzeum był gdański Żuraw, lecz wkrótce muzeum zaczęło się rozrastać. W 1963 otwarto nowy oddział Muzeum Latarnictwa w Rozewiu zaś w 1972 Muzeum Rybołówstwa w Helu. Także w 1972 zmieniono nazwę na "Centralne Muzeum Morskie".

W 1977 muzeum rozszerzyło się na odrestaurowany budynek przyległy do Żurawia. W budynku tym zorganizowano oddział o nazwie „Skład kolonialny”. W 1984 otwarto kolejny oddział, Muzeum Wisły w Tczewie, oraz przejęto Dar Pomorza – żaglowiec, będący wcześniej statkiem szkolnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Kolejnym nabytkiem Muzeum stał się parowiec Sołdek, pierwszy statek pełnomorski zbudowany po wojnie w Polsce, który otwarto dla zwiedzających w 1989. Od 1989 muzeum przejmowało odrestaurowane spichrze na Ołowiance, będącej dawniej centrum gdańskiego portu. W 2005 pięć spichrzów zostało głównym budynkiem Muzeum.

W 2012 dawne składy kolonialne zostały przerobione na Morskie Centrum Kultury. Od 2013 Muzeum jest Narodowym Muzeum Morskim.

W 2016 otwarto kolejny oddział: Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, tuż koło Muzeum Wisły.

W 2010 muzeum, jeszcze jako Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, zostało odznaczone Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk
place
54.35086412668953, 18.659111128645282Skopiowano do schowka
N54º21'3.111", E18º39'32.8"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.