Spichlerze na Ołowiance w Gdańsku
Zabytkowe spichlerze na wyspie Ołowiance w Gdańsku. Najstarszy z nich to gotycki spichlerz ”Oliwski”, zwany do 1677 r. ”Klasztorny”. Jego nazwa wywodzi się od użytkujących go cystersów oliwskich. Barokowy spichlerz ”Panna” swoją nazwę otrzymał od stojącej kiedyś na jego szczycie figury (pierwsza wzmianka z 1709 r.), a powstał na miejscu starszego średniowiecznego spichlerza ”Szkarpawskiego”. Natomiast spichlerz ”Miedź” zawdzięcza swoją nazwę przechowywanemu niegdyś w nim towarowi.
Wystawy stałe w Spichlerzach:
- Polacy na morzach świata – Jest historyczną, przekrojową wystawą o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne. Ekspozycja jest bogato dokumentowana oryginalnymi zabytkami wydobytymi z dna morskiego w trakcie archeologicznych badań podwodnych.
- Archeologia morska i nurkowanie – Wystawa ukazuje historię nurkowania oraz najciekawsze stanowiska archeologiczne w Polsce i na świecie. Pierwsze przykłady penetracji podwodnych głębin pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. ze starożytnej Persji, gdzie handlowano perłami i masą perłową, wydobywaną z dna morskiego.
- Galeria Morska – Galeria Morska to jedyna w Polsce ekspozycja malarstwa marynistycznego, gdzie w jednym wnętrzu zgromadzony jest tak bogaty i różnorodny zbiór dzieł sztuki poświęconych tematyce morskiej. Powstała w 2001 roku, a jej nazwa nawiązuje do Galerii Morskiej założonej w 1934 r. w Gdyni przez najsłynniejszego polskiego marynistę Mariana Mokwę.
- Jerzy Wojciech Doerffer (1918 – 2006). Nestor polskiego okrętownictwa – Wystawa poświęcona jednej z najważniejszych postaci polskiego okrętownictwa i przemysłu stoczniowego. Otwarcie ekspozycji zbiegło się z 95 rocznicą urodzin Jerzego Wojciecha Doerffera.
Źródło: pomorskie.travel
Ważną częścią wewnętrznego portu na Motławie stała się wyspa, na której w okresie panowania w Gdańsku Zakonu Krzyżackiego, komturowie zorganizowali sprawnie funkcjonującą przystań. Znajdowała się ona naprzeciw Żurawia i z lewym brzegiem rzeki połączona była mostem (w okolicach dzisiejszej ulicy Rycerskiej). W XV wieku, gdy następowała dalsza rozbudowa infrastruktury portowej, na terenie wyspy zwanym Szafarnią¹ (obszar należał do szafarzy² krzyżackich i znajdował się naprzeciwko zamku krzyżackiego) zbudowano urządzenia przeładunkowe i spichlerze. W magazynach przechowywano przede wszystkim zboże, sól, żelazo, kotwice, kamienie młyńskie. Oddzielnie składowano sukno, korzenie i owoce południowe. Na wyspie funkcjonowały także warsztaty ciesielskie.
Wzrost obrotów handlowych w XVI i XVII wieku miał wpływ na rozbudowę portu. Jego centrum stanowiła wówczas Wyspa Spichrzów ze znajdującymi się na niej magazynami towarowymi. Średniowieczną Szafarnię po przeniesieniu w 1597 roku na jej teren składu ołowiu (Ołowiowy Dwór) nazwano Ołowianką. Istniejący w tym miejscu kompleks wysp uzupełniała: Cieślarnia (wyspa wschodnia), na której był skład drewna oraz Kępa (wyspa północna). Jak podają źródła w 1643 roku na wyspie Ołowiance znajdowało się siedem spichlerzy, a w całym porcie gdańskim 315. Prawdopodobnie miedzy Żurawiem a Ołowianką od 1687 roku istniała przeprawa promowa. Wyspa ta połączona była także z rejonem dzisiejszej ulicy Szafarnia mostem zwodzonym, który zbudowano w okolicach Angielskiej Grobli. Jednocześnie między północnym krańcem Ołowianki, a lewym brzegiem Motławy przerzucony był drąg wyznaczający obszar wewnętrznego portu przeznaczony do wyładunku towarów.
W wyniku działań wojennych w 1945 r. większość spichlerzy w Gdańsku została zniszczona. Na Ołowiance zostały zachowane mury trzech z nich i po rekonstrukcji w 1985 r. stały się główną siedzibą ekspozycyjną Centralnego Muzeum Morskiego. Najstarszy z nich to gotycki spichlerz ”Oliwski”, zwany do 1677 r. ”Klasztorny”. Jego nazwa wywodzi się od użytkujących go cystersów oliwskich.
Barokowy spichlerz ”Panna” swoją nazwę otrzymał od stojącej kiedyś na jego szczycie figury (pierwsza wzmianka z 1709 r.), a powstał na miejscu starszego średniowiecznego spichlerza ”Szkarpawskiego”. Natomiast spichlerz ”Miedź” zawdzięcza swoją nazwę przechowywanemu niegdyś w nim towarowi. Na frontach gdańskich spichlerzy umieszczano tablice (drewniane lub kute w kamieniu) pokazujące nazwę magazynu. Dwie takie tablice zachowały się na spichlerzu ”Oliwskim”- z datami 1677 i 1738.
Źródło: pomorskie.travel
Inne obiekty znajdujące się w:
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
- Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
- Muzeum Rybołówstwa w Helu
- Muzeum Wisły w Tczewie
- Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
- Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku
- Spichlerze na Ołowiance w Gdańsku
- Statek muzeum SS "Sołdek"
- Żaglowiec "Dar Pomorza" w Gdyni
- Żuraw - Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku