Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Gniazdowie
Parafia św. Marii Magdaleny w Gniazdowie – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Gniazdowie, w gminie Koziegłowy, powiecie myszkowskim, województwie śląskim. Parafia zajmuje znaczny obszar małopolskiej części diecezji śląsko-łódzkiej (w tym Częstochowę, Kraków, powiaty wielicki i chrzanowski). Parafianie zamieszkują również tereny Śląska (m.in. powiaty pszczyński i tarnogórski). Diaspora znajduje się również na terenie Saksonii w Niemczech. Z terytorium parafii została wydzielona w 1997 r. odrębna parafia w Koziegłowach, której miejsce kultu zorganizowane jest w wybudowanym w 1917 r. kościele pw. św. Paschalisa w Koziegłowach (ul. Cegielniana 4). Proboszcz parafii w Gniazdowie pełni także obowiązki proboszcza w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starczy, parafii pw. św. Paschalisa w Koziegłowach oraz opiekuje się wyznawcami w Krakowie. Do parafii należy również cmentarz grzebalny. Proboszczem parafii jest od września 2017 r. kapłan Stefan Maria Robert Żaglewski.
Źródło: wikipedia.pl
Pierwszym proboszczem i założycielem parafii mariawickiej w Gniazdowie był rzymskokatolicki wikariusz przebywający od 1898 w sąsiednich Koziegłowach kapłan Apolinary Maria Hieronim Skrzypiciel (zm. w 1937 r.). Dzięki jego misyjnej działalności, w Dzieło Wielkiego Miłosierdzia uwierzyło tysiące ludzi, którzy z wielkim zapałem pobudowali kościoły w Gniazdowie, Starczy i w Koziegłowach. Zanim to jednak się stało kapł. Skrzypiciel okazał się być prześladowany przez swojego proboszcza ks. Śnigurskiego oraz dalszą hierarchię rzymskokatolicką, w miejscowości dochodziło do konfliktów religijnych na dużą skalę. Parafia mariawicka w Gniazdowie powstała stosunkowo późno w porównaniu z większością placówek tego wyznania, bo dopiero w 1912. W 1914 r. ukończono budowę solidnego, murowanego kościoła, wzniesionego ogromnym wysiłkiem miejscowej społeczności mariawitów (kopanie gliny i kamienia oraz wypalanie cegły i wapna). Założyciel tej parafii spoczywa teraz tuż za swym kościołem (przy ścianie prezbiterium).
Źródło: wikipedia.pl