Kościół pw. św. Barbary w Koziegłowach
106/78 z 18.03.1960; 420/60 z 18.03.1960
Kościół pw. św. Barbary leży na terenie parafii pw. św. Marii Magdaleny, należącej do dekanatu Koziegłowy położonego na terenie archidiecezji częstochowskiej.
Świątynię ufundowali wraz z przytułkiem dla ubogich Stanisław i Barbara z Przerębskich Kawieccy, którzy pochowani są w kaplicy grobowej Kawieckich pw. św. Stanisława w kościele parafialnym. Świątynię konsekrował sufragan krakowski Mikołaj Oborski. Prebenda św. Barbary miała erekcję z 1670 r. oraz zapis 7000 zł.
Kościół jest murowany, kryty gontem, sklepiony beczkowo, na dachu ma barokową wieżę. Jego wystrój wnętrza reprezentuje styl renesansowy. Główny ołtarz jest bogato złocony i ozdobiony czterema kolumnami, znajduje się w nim przepiękny obraz patronki świątyni – św. Barbary. Wewnątrz kościoła na uwagę zasługuje również chór, który wsparty jest na dwóch żłobkowanych kolumnach.
W przeszłości kościół, pełniący przecież funkcję kościoła szpitalnego, był od strony południowej połączony ze szpitalem. Około 1863 r. szpital przemianowano na przytułek, czyli dom schronienia dla kalek i starców. Część szpitalna zachowała się jeszcze do dnia dzisiejszego, ale nie spełnia już ona pierwotnej funkcji. Do 1990 r. odbywały się w niej zajęcia z katechezy dla dzieci i młodzieży.
W czasach współczesnych kościół pw. św. Barbary został powiększony o część budynku poszpitalnego, który przekształcono na nawę, czyniąc z dawnego kościółka prezbiterium.
Przy świątyni zachowało się miejsce na pochówek, poświęcone w 1805 r. przez ks. Marcina Siemińskiego – komisarza biskupa wrocławskiego. Grzebano tam zmarłych do chwili zapełnienia i przygotowania nowego cmentarza poza miastem.
W 1994 r. kościół pięknie odnowiono, a cały obiekt ogrodzono.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Koziegłowska parafia istniała już prawdopodobnie w poł. XIV w., choć za datę jej erygowania uznawany jest 1402 r. W 1919 r. wyłączono z niej Rudnik Mały, a w 1922 r. – Rudnik Wielki – włączając obie miejscowości do parafii w Starczy. W 1977 r. z wyłączonych terenów tej parafii utworzono parafię w Cynkowie, w 1986 r. parafię w Siedlcu Dużym, a w 1988 r. w Gniazdowie.
Kościół parafialny został wzniesiony około 1440 r. w miejscu, gdzie pierwotnie znajdowała się drewniana świątynia. Jego fundatorem był ówczesny właściciel Koziegłów – Jan Koziegłowski. Z tamtego kościoła do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie prezbiterium. Obecna nawa w stylu barokowym powstała w I poł. XVII w. dzięki staraniom i kosztem ks. Wojciecha Purzeckiego, kanonika kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie. Budowę nawy zakończono w 1679 r. i prawdopodobnie również wówczas kościół został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego.
W 1942 r. wnętrze świątyni zostało odmalowane staraniem ks. Leona Brykalskiego. Staraniem ks. Wacława Kałuskiego na kościele położono nowy gontowy dach, budowlę otynkowano, założono niezbędne instalacje, a także odnowiono polichromię. Wówczas także wyremontowano kościół filialny pw. św. Barbary oraz kościół pw. św. Wawrzyńca w Cynkowie. Przeprowadzono też gruntowny remont i modernizację pochodzącej z 1802 r. plebanii. Staraniem ks. Józefa Nowaczyńskiego w latach 80. XX w. zbudowano w Gęzynie kaplicę mszalno-katechetyczną pw. św. Franciszka z Asyżu.
W latach 1992–1993 kościół został poddany kolejnym pracom remontowym, w ramach których odnowiono m.in. Ogrójec na zewnętrznej ścianie prezbiterium i umieszczono w nim wspomniane w opisie kościoła XVII-wieczne figury.
W latach 1993–2000 Państwowa Służba Ochrony Zabytków, na polecenie Wojewódzkiego Konserwatora Aleksandra Brody odnowiła gotyckie freski w prezbiterium. W kolejnych latach przeprowadzano następne remonty, dzięki którym kościół pw. św. Marii Magdaleny stanowi obecnie piękny, sięgający swoją historią XV w. zabytek.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Kościół nie jest ogólnodostępny. Jedyne nabożeństwa są w nim odprawiane w dzień św. Barbary. W sprawie zwiedzania świątyni, należy się kontaktować z kancelarią parafii pw. św. Marii Magdaleny.