Bitwa pod Gniewem 1626 - "Vivat Vasa!"
Impreza historyczno - batalistyczna nawiązująca do bitwy pod Gniewem, która trwała od 22 września do 1 października 1626 rok. Historycznie po przeciwnej stronie stanęli spokrewnieni ze sobą monarchowie z dynastii Wazów.
Podczas imprezy każdego roku cały zamek tętni XVII- wiecznym życiem, a pod jego murami obozują wojska – grupy rekonstrukcyjne z Polski, ale i z zagranicy m.in. z Czech i Moraw. Na placu turniejowym odbywają się musztry i ćwiczenia w strzelaniu i władaniu bronią. W programie przewidziane są egzercerunki chorągwi husarskiej, musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego, pojedynki szlacheckie, wojskowe zabawy obozowe, tańcowania i muzykowania. Każdy może się spróbować się w egzercerunkach z muszkietem, poćwiczyć swe oko w strzelaniu z kuszy, wydrukować glejt na prasie Gutenberga, przywdziać zbroję lub strój dawny.
Imprezę otwiera Salwa Armatnia na Anioł Pański, a następnie odbywają się prezentacje regimentów i chorągwi, pokazy musztry, turnieje oraz sceny z życia obozowego. Pod wieczór odbywa się widowisko historyczne – rekonstrukcja Bitwy pod Gniewem (ok. 2 h), obejmująca uroczystą paradę wojsk z pochodniami z udziałem publiczności ulicami miasta Gniewu. Działania Szweda zostaną zdławione przez niespodziewaną szarżę husarii, dalekim echem rozbrzmiewają kanonady dział i salwy z muszkietów. Uroczystości dopełnia niedzielna Msza Święta w Kaplicy Zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymnevensis.
Miejsca gdzie odbywają się pokazy:
- Gniew, Łąki Nadwiślańskie,
- Gniew, Fosa Miejska
- Gniew, Stacja Mikrostyk,
- Gniew, Hotel Zamek Gniew
- Gniew, Stare Miasto
Źródło: pomorskie.travel
Bitwa, która rozegrała się w 1626 roku pod Gniewem rozegrała się podczas szwedzkiej wyprawy zwanej „Wojną Pruską”, której głównym celem był Gdańsk. Po wylądowaniu w Prusach, szwedzka armia pod dowództwem Gustawa Adolfa zajęła Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Elbląg, Malbork, Gniew oraz Puck. We wrześniu zajęli również twierdzę Gdańska Głowa, leżącą w widłach Wisły Elbląskiej i Leniwki.
Gdy król Polski Zygmunt III Waza ruszył na odsiecz w kierunku Gdańska, Chorągwie Husarskie i Pancerne, wspierane przez piechotę autoramentu narodowego, stanęły pod Gniewem naprzeciw armii szwedzkiej. Szwedzkie regimenty piechoty cudzoziemskiej, uzbrojone w były piki i muszkiety oraz działa regimentowe, nie dały się rozbić, nie straciły Gniewu. Choć bitwa nie została rozstrzygnięta to cel odsieczy – obrona Gdańska został osiągnięty.
Źródło: pomorskie.travel