Piknik Country & Folk w Mrągowie

Data powstania obiektu: 1982 r.
Wydarzenie miało miejsce: co roku na przełomie lipca i sierpnia
Opis

Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk Mrągowo – najstarszy, największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwal muzyki country i folk, odbywający się corocznie nieprzerwanie od 1982 jako impreza dwu-trzydniowa na przełomie lipca i sierpnia. Po raz pierwszy zorganizowany w Jeleniej Górze i w Karpaczu, kolejne – w Mrągowie w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Podczas jego wszystkich edycji (XXXIX do 2020), na Festiwalu wystąpiło blisko 600 artystów oraz zespołów muzycznych, z Polski i z zagranicy, w tym z Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Amfiteatr i zaplecze operacyjne
Mrągowo, jako miejsce, gdzie istnieją korzystne warunki do zorganizowania cyklicznej rodzinnej, trzydniowej imprezy muzycznej typu Pikniku Country, zaproponował Zbigniew Proszowski, reżyser z TVP2, realizujący pierwszy Piknik w Jeleniej Górze i Karpaczu. Wskazał on ewentualną lokalizację amfiteatru – na skarpie plaży Hotelu Orbis Mrongovia nad jeziorem Czos. Pomysł ten został zaakceptowany na spotkaniu z udziałem naczelnika miasta Mrągowa Antoniego Chudego, dyrektora hotelu Kazimierza Grynisa i płk Stefanem Gojło – dowódcy Jednostki Wojskowej w Mrągowie, na początku 1983. Projekt wykonał reżyser Zbigniew Proszowski, z wykształcenia architekt. W ciągu kilku miesięcy żołnierze w czynie społecznym wykonali prace ziemne i montaż ławek dla 4620 widzów, a Mostostal Warszawa nieodpłatnie wzniósł stalową konstrukcję amfiteatru. Termin Festiwalu ustalony został na przełom lipca i sierpnia, gdy w hotelu FSO następowała zmiana turnusów, przez co powstawała możliwość ulokowania tam części przybyłych wykonawców i gości.

Po 30 latach, stary obiekt został wyburzony w 2011, a na jego miejscu w 2012 oddano całkowicie nowy, spełniający wszystkie wymagania nowoczesnej techniki, porównywalny z amfiteatrami w Sopocie i Opolu. Jednocześnie, zamiast prymitywnych toalet i zastępujących je później toi-toi, powstał murowany sanitariat. W 2020 wymieniono siedziska na krzesełka typu stadionowego, z oparciami, dla 5280 widzów. Po przebudowie, z dawnego kompleksu pozostał jedynie SnackBar z wejściem po drewnianych schodach.

Ściany nowego amfiteatru wykorzystano jako miejsce do umieszczania logotypów i nazwisk popularnych wykonawców, występujących na jego scenie. W 2017 były już tam podpisy Lonstara, Cezarego Makiewicza, Alicji Boncol, Tomasza Szweda, zespołu Babsztyl, oraz Rosanne Cash. Jako pierwszy, złożył swój autograf pomysłodawca Pikników Country w Mrągowie, Korneliusz Pacuda.

Biuro festiwalowe mieściło się w Hotelu Orbis Mrongovia. Inwestorem jego budowy była dyrekcja Novotelu w Olsztynie a wzniosła go szwedzka firma ABV. Został otwarty z początkiem 1981, na rok przez amfiteatrem. Przyjmował artystów i organizatorów, którym rozrywkę zapewniał „Country Night Club” w kawiarni Carmen. Po przekształceniach właścicielskich, ośrodek przyjął nazwę Hotel Mercure Mrągowo Resort&Spa. Z biegiem lat biuro festiwalowe zmieniało lokalizację, funkcjonowało w namiocie obok Mrongovii, w hotelu przy ul. Giżyckiej, później w pensjonacie Solar i znów w Mercure.

Do amfiteatru prowadzi należąca do lokalnego folkloru ul. Jaszczurcza Góra: aleja handlowa, wypełniona stoiskami z akcesoriami kowbojskimi, z odzieżą, obuwiem, świecidełkami, pamiątkami, płytami, stoiskami spożywczymi i z piwem. Po jednej stronie, za ogrodzeniem znajduje się pole namiotowe z piwiarnią, a po drugiej – bulwary nad jeziorem Czos.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Próbą generalną przed przyszłymi festiwalami muzyki country w Polsce, był Country Piknik, który odbył się w 24 lipca 1982 w Aninie. Został on zorganizowany, pod auspicjami Stowarzyszenia Muzyki Ludowej „Country” (SMLC) przez Michała Morawskiego i Piotra Kinickiego na zapleczu Osiedlowego Domu Kultury. Pomimo urzędowego ograniczenia liczby uczestników, koncert zgromadził dwuipółtysięczną widownię.

Wobec obowiązywania stanu wojennego, w 1982 nie przeprowadzono festiwali w Sopocie, Opolu, Zielonej Górze, Kołobrzegu. Ze względu na to, iż SMLC nie znalazło się na liście organizacji zawieszonych, jako jedyny, mógł odbyć się tylko – zgłoszony przez SMLC – Jesienny Piknik Country. Zorganizowany został w Jeleniej Górze i w Karpaczu (niektóre źródła podają odwrotną kolejność), w dniach 23–26 września przez Karkonoską Agencję Imprez Artystycznych, Biuro Turystyki Młodzieżowej „Juventur”, Polską Agencję Artystyczną „Pagart”, Polskie Radio i TV oraz SMLC. Na plakacie promującym imprezę, wykorzystano rysunek artysty grafika Edwarda Lutczyna. Reżyserował Zbigniew Proszowski, kierownictwo muzyczne sprawował Jacek Skubikowski, a koncerty prowadził Korneliusz Pacuda, który ustalił listę wykonawców. W hali sportowej Jeleniej Góry wystąpili wówczas: Greenhorns i Mirek Novak z Czechosłowacji, 100 Folk Celsjusz z Węgier, Country Family (bez Michała Lonstara Łuszczyńskiego), Country Road, Babsztyl, Vulgaris Country Singers, Grażyna Świtała, Marek Śnieć, Jacek Skubikowski i Janusz Laskowski.

Nazwę „piknik country” utworzył Korneliusz Pacuda. Miała ona oddawać rodzinny klimat luźnej i wesołej zabawy, z własną aprowizacją. Określenie to przyjęło się w odniesieniu także do innych tego typu imprez. Początkowa kolejność poszczególnych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Country (MFMC) „Piknik Country”, nie uwzględniała Jesiennego Pikniku Country w Jeleniej Górze i w Karpaczu; wykazywano tylko edycje mrągowskie, licząc od roku 1983. Po kilkunastu latach, Jesienny Piknik z 1982 został włączony do rejestru, z numerem pierwszym. Dla wyrównania faktycznego porządku, w numeracji pominięto „trzynastkę”: po XII Pikniku, od razu odbył się XIV. Przez kilka lat MFMC był objęty patronatem ambasadora Stanów Zjednoczonych. W 2013 dokonano zmiany nazwy imprezy na Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk (MFPC&F) i od tego czasu muzyka folkowa została dodana do jej oficjalnego repertuaru. Mrągowski Piknik Country stał się inspiracją do zorganizowania w 2005 festiwalu „Northeim Goes Country”, który odbył się w amfiteatrze Waldbühne w miejscowości Northeim w Dolnej Saksonii (Niemcy).

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Jaszczurcza Góra 10
11-700 Mrągowo
place
53.872177, 21.320923Skopiowano do schowka
N53º52'19.837", E21º19'15.323"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy