Spływ kajakowy Wisłą z Goczałkowic-Zdroju do Bierunia

Spływ kajakowy z Goczałkowic do Bierunia ma długość ok. 40 km i jest to właściwie pierwszy odcinek na Wiśle (licząc od jej górnego biegu) dostępny dla kajków, gdzie zasadniczo brak jest utrudnień powodowanych stanem wody. Spływ Wisłą poleca się osobom posiadającym doświadczenie w pływaniu kajakiem przy różnych stanach wody. W okresie niskich stanów kajakarz musi umieć odnaleźć główny nurt na szeroko rozlanej rzece.

Wisłą płynie na północ, mijając Ustroń i Skoczów. W okolicach miasteczka Strumień Wisła skręca na wschód i wkrótce jej wody zatrzymuje zapora w Goczałkowicach-Zdroju, dzięki czemu powstało Jezioro Goczałkowickie. Od źródeł do Goczałkowic-Zdroju spływ rzeką jest albo niemożliwy, albo bardzo utrudniony. Dlatego kajak warto spuścić na wodę dopiero w tej miejscowości, przy moście na drodze krajowej nr 1 – rzeka ma tutaj szerokość około 10 m i płynie dosyć wartkim nurtem.

Koryto Wisły na odcinku Goczałkowice-Zdrój - Nowy Bieruń jest naturalne, brzegi porastają zagajniki wierzbowe oraz krzewy; po drodze mnóstwo stawów hodowlanych (tzw. Żabi Kraj). Doświadczeni kajakarze nie powinni mieć problemów z pokonaniem niewielkich bystrz. Na odcinku do Nowego Bierunia Wisłę zasilają dopływy: Biała, Pszczynka i Gostynka. Wśród mijanych miejscowości znajdują się m.in. Rudołtowice z zabytkowym pałacem oraz Grzawa i Góra z drewnianymi kościółkami. Za Nowym Bieruniem, czyli po mniej więcej 40 km spływu, do Wisły wpada Przemsza, co daje początek szlakowi żeglugowemu.

Powyżej Goczałkowic-Zdroju Wisłę można polecić tylko tym, których ambicją jest pokonanie całej rzeki i w związku z tym nie przeszkodzi im holowanie kajaków na kamienistych mieliznach, spuszczanie ich ze sztucznych progów, których zdarza się czasami i po kilka na kilometrze, jak też naruszenie zakazu pływania po Jeziorze Goczałkowickim i daleka przenoska za jeziorem przez zaporę. 

Wisła pod względem długości wiedzie prym nie tylko w Polsce, ale także w całym zlewisku Morza Bałtyckiego. Wypływa w Beskidzie Śląskim, by przez Pogórze Śląskie, Kotliny Oświęcimską i Sandomierską, Nizinę Środkowo-Mazowiecką, Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką, Dolinę Dolnej Wisły i Pobrzeże Gdańskie, znaleźć ujście w Zatoce Gdańskiej. Licząc od źródeł Białej Wisełki jej długość wynosi 1045 km, a biorąc za początek źródło Czarnej Wisełki – 1048. Źródła Wisły biją na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, na wysokości około 1100 m n.p.m. Chroni je rezerwat przyrody wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. W miejscowości Wisła obie Wisełki łączą się i po przyjęciu dopływu - Malinki - tworzą wreszcie właściwą Wisłę.

Źródło: slaskie.travel

Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Uzdrowiskowa
43-230 Goczałkowice-Zdrój
place
49.933889, 18.9875Skopiowano do schowka
N49º56'2", E18º59'15"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji