Drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Gołkowicach
809/64 z 1964-04-16
Kościół św. Jana Chrzciciela - zabytkowa, drewniana świątynia, znajdująca się w Gołkowicach w powiecie kluczborskim, należąca do parafii Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Byczynie. Kościół wpisany jest pod numerem 809/64 z dnia 16 kwietnia 1964 roku do rejestru zabytków prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Architektura
Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, na ceglanej podmurówce. Znajdująca się nad głównym wejściem kwadratowa wieża wybudowaną na słup, nakryta jest baniastym hełmem z latarnią. Dachy budynku przykryto gontem, o konstrukcji siodłowej, tylko nad zakrystią dach jest trójspadowy.
Wnętrze kościoła
Prezbiterium zamknięto trójbocznie, do niego przylega prostokątna zakrystia - stropy wewnątrz kościoła są płaskie. Wyposażenie pochodzi głównie z okresu baroku - zarówno ołtarz główny autorstwa Jana Sternberga (z 1768 roku), jak i ambona ludowa (z XVII wieku). W tęczy znajduje się belka z datą budowy kościoła (1766), a w zwieńczeniu kuta chorągiewka z datą 1767. Wśród pozostałych zabytkowych elementów wyposażenia są m.in.:
- prospekt organowy z początków XVIII wieku,
- anioł chrzcielny z muszlą i kartuszem herbowym Frankenbergów z 1768 roku,
- ława kolatorska z 1 połowy XVIII wieku,
- ławy z XVIII wieku,
- dwie chrzcielnice, z których jedna pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku, a druga – z 1 połowy XIX wieku,
- gotycki tryptyk,
- epitafia (wykonane przez Karola Magnusa von Götz oraz Gottlieba Lipińskiego).
Chór muzyczny wsparty jest na dwóch słupach - na jego parapecie znajduje się rokokowa dekoracja.
Źródło: wikipedia.pl
Pierwszy kościół drewniany miał istnieć w Gołkowicach już w średniowieczu. W XVI wiek wieku przeszedł w ręce protestantów. Obecny wybudowano został w 1766 roku w miejscu dawnego i wówczas pełnił funkcję świątyni ewangelickiej. W 1933 roku konserwator nyski Lukas Mrzyglód odnowił ołtarz pochodzący z lat 1450-1480. W latach 70. XX wieku został on przeniesiony do opolskiej katedry. Po zakończeniu II wojny światowej kościół przejęli katolicy. Obiekt ucierpiał podczas powodzi stulecia w lipcu 1997 roku. Zalane zostało prezbiterium i zapadła się podłoga. Przez wiele lat nie przeprowadzano poważniejszych remontów świątyni. Na początku lat 90. XX wieku naprawiono poszycie (gonty) dachu, a w 2013 roku dokładnie go oczyszczono.
Źródło: wikipedia.pl