Stellung b1 - Punkt oporu "Hucisko-Jęderki" - 14. Schron drewniano-ziemny
Pośpiesznie budowane w 1944 roku fortyfikacje, w skład których wchodziły polowe, liniowe pozycje obrony stałej, miały za zadanie powstrzymywać kolejne uderzenia Armii Czerwonej. Nazwano je „łamaczami fal”. W ich skład wchodziła również pozycja fortyfikacji polowych oznaczonych jako „b-1 Stellung”. Charakteryzowała się ona zastosowaniem standardowych, typowych, betonowych, polowych obiektów fortyfikacyjnych. Zastosowano praktycznie pięć różnych typów obiektów, w tym trzy lekkie („Kochbunkier”, R-58c i R-67) oraz dwa ciężkie (R-668 i R-701).
Punkt oporu "Hucisko-Jęderki" został zlokalizowany na terenie dwóch niewielkich wiosek Hucisko i Jęderki. Składa się z dwóch części. Pozycja zasadnicza jest położona w miejscowościach Hucisko i Jęderki, a pozycja przesłaniania położona jest na stoku góry Zborów, nad przysiółkiem Kajetanówka, opisana dalej jako osobny punkt oporu „Kajetanówka”. Na pozycji zasadniczej znajduje się dwanaście obiektów, w tym jeden R-67, dwa R-58c i dziewięć „Kochbunkrów”. W skład pozycji przesłaniania, położonej nad przysiółkiem Kajetanówka, wchodzą cztery obiekty: trzy R-58c i jeden „Kochbunkier". Pomiędzy pozycją zasadniczą a pozycją przesłaniania znajdują się cztery „Kochbunkry".
Zadaniem taktycznym tego punktu oporu była obrona doliny położonej pomiędzy dwoma dużymi wzgórzami. Od północy to są Skały Mirowskie z dużym pasmem ostańców wapiennych oraz dwoma zamkami (w Mirowie i w Bobolicach), a od strony południowej są to Skały Rzędkowickie i Skały Kroczyckie. Wzgórza praktycznie uniemożliwiały poruszanie się oddziałom nieprzyjaciela. W rejonie ogromnego ośrodka wypoczynkowego „Orle Gniazdo” zachowały się okopy i transzeje oraz „Kochbunkry". Odtworzono tam bierny, drewniany schron załogi oraz ustawiono tablice kierunkowe i informacyjne.
Źródło: Sykosz Waldemar, Śląski Rocznik Forteczny, tom V, Pro Fortalicium, Bytom 2014
Obiekt pierwotnie znajdował się w nieco innym miejscu w pobliżu, został przeniesiony przez własciciela terenu.
- Sykosz Waldemar, Śląski Rocznik Forteczny, tom V, Pro Fortalicium, Bytom 2014