Drewniany kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce w Istebnej
Kościół odbudowany w latach 2014-16 na miejscu wcześniejszego, również drewnianego, który spłonął w nocy z 2 na 3 grudnia 2013 r. Obiekt orientowany, jednonawowy o konstrukcji wieńcowej. Dach pokryty gontem. Odbudowana świątynia wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa śląskiego.
Dawny kościół pochodził z 1957 roku i został wzniesiony w malowniczym górzystym terenie, tuż przy Głównym Szlaku Beskidzkim. Miejsce to ma upamiętnić objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w Fatimie w roku 1917. Obranie Matki Bożej Fatimskiej na patronkę świątyni było nie tylko związane z obchodzoną natenczas czterdziestą rocznicą objawień, ale także z pasterskimi tradycjami polany Stecówka. Kościół wybudowali mieszkańcy okolicznych przysiółków (Stecówki, Leszczyny, Pietroszonki, Skały, Łączyny, Filipionki, Murzynki i Mlaskawki), należący wtedy jeszcze do Parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum. W roku 1972 na Stecówce ustanowiony zostaje rektorat, a 29 I 1981 r. erygowana zostaje samodzielna Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce.
Niemalże natychmiast po tragicznym pożarze proboszcz parafii – ks. Grzegorz Kotarba wraz z wspierającymi go parafianami podjął się trudnego dzieła odbudowy kościoła. Prace budowlane rozpoczęte zostały w sierpniu 2014 roku. Pierwsza uroczysta Msza Św. odbyła się tu 20 XI 2016 r.
Wyposażenie
W starannie zaaranżowanym wnętrzu zwraca uwagę wykonany przez Wiesława Wojtasa ołtarz główny z namalowanym przez Iwonę Konarzewską obrazem Matki Bożej Fatimskiej. Malowidło to jest odtworzoną na podstawie zdjęć kopią wizerunku patronki kościoła, jaki znajdował się w zniszczonej przez pożar świątyni. Jego autorem był znamienity istebniański malarz Jan Wałach, którego siostra Jadwiga była babcią Iwony Konarzewskiej.
Na ścianach kościoła zobaczymy płaskorzeźby przedstawiające Stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Grzegorza Kuśnierza. Artysta ten wyrzeźbił także główki aniołków zdobiące szczyt ramy obrazu ołtarzowego. Zarówno sam ołtarz, jak i ławki dla wiernych oraz wiele elementów konstrukcyjnych ozdobionych zostało bogatą snycerką.
W przedsionku, krzyż z subtelnym ryzowanym wzorem (W. Wojtas), na nim rzeźbiona w drewnie lipowym postać Jezusa Chrystusa dłuta Grzegorza Kuśnierza. Po obu stronach krucyfiksu w drewnianych ramach sporządzonych przez Wiesława Wojtasa obrazy Iwony Konarzewskiej przedstawiające:
- Sługę Bożego Mateusza Talbota;
- Świętego Ojca Pio z Pietrelciny;
- Sługę Bożego Matteo da Agnone;
- Świętego Charbela Makhlouf.
Drewniany konfesjonał wykonany został przez Jana Michnioka z Międzyrzecza Górnego. Kropielnica autorstwa lokalnego artysty Bolesława Michałka.
Na wieży kościelnej dzwon z Ludwisarni mgr inż. Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego. Nosi on imię Jezus Chrystus Dobry Pasterz i został ufundowany jako – DAR PARAFIAN ZA DUSZPASTERSTWA PROB. KS. GRZEGORZA KOTARBY. Jest to dzwon Jubileuszowy 1050 rocznicy Chrztu Polski, 966 Stecówka 2016.
Krzyż na wieżę wykonany został przez kowala – artystę Jana Juroszka z Istebnej i pozłocony przez Czesława Muszalika z Jaworzynki.
Polecamy także zdigitalizowane i udostępnione przez Radio Istebna piękne albumy autorstwa Pani Zofii Sowy poświęcone historii kościoła na Stecówce!
Ostatni z opublikowanych, trzeci album autorstwa Pani Zofii Sowy przedstawia czas, kiedy to nowa świątynia wyposażana była przez artystów na przededniu otwarcia jej dla parafian i gości.
Czuwania Fatimskie
Wspaniałą tradycją tej świątyni są odprawiane od maja do października comiesięczne Czuwania Fatimskie.Rozpoczynają się one apelem jasnogórskim o godz. 2100 a kończą pasterką maryjną o godz. 2400 i procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła parafialnego.
Odpust parafialny odbywa się w niedzielę po czuwaniu fatimskim (od godz. 10.00 Godzina Różańcowa a o 11.00 suma odpustowa z procesją wokół kościoła parafialnego).
Niedaleko kościoła ma swój początek powstała jesienią 2017 roku Droga Różańcowa.
Źródło: istebna.eu
Górska kaplica na obszarze parafii pw. Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej została wzniesiona w latach 1957–1958 przez miejscowych cieśli. Poświęcono ją 12 stycznia 1958. W 1959 dobudowano wieżę i zakrystię. Kaplica zostaje siedzibą rektora ks. Antoniego Goliasza w 1971. Kościołem parafialny jest od 29 stycznia 1981.
W 2011 nakręcono tu scenę ślubu w filmie „Och, Karol 2”.
W nocy z 2 na 3 grudnia 2013 roku miał miejsce pożar świątyni, w wyniku którego budynek w większości spłonął. Strażacy zdołali uratować część wyposażenia oraz tabernakulum, ocalała też część ścian.
Źródło: wikipedia.pl