Grupy obiektów:Dolina Czarnej Wisełki
Opis

Potok Czarna Wisełka to jeden z potoków źródłowych rzeki Wisły w Beskidzie Śląskim, który ma długość ok. 9 km, a jego źródła znajdują się na południowo-zachodnich stokach masywu Baraniej Góry. Źródła Czarnej Wisełki mają postać wykapów (drobnych cieków wodnych) o przepływie poniżej 1 l/s, wypływających z młak i małych kałuż tworzących się na słabiej nachylonych, podmokłych zboczach, opadających ku południowemu zachodowi spod zwornikowego Wierchu Wisełki. Cały tok Czarnej Wisełki objęty jest rezerwatem przyrody „Wisła”, chroniącym głównie pstrąga potokowego.

Teren źródlisk zajmuje dość rozległy obszar na średniej wysokości ok. 1150 m n.p.m. Mapy sytuują je na wysokości 1148 m n.p.m., ok. 400 m (w linii prostej) na wschód od wzniesienia Równiańskiego Wierchu.

Wincenty Pol, który uznawał Czarną Wisełkę za główny tok źródłowy Wisły, pisał tak o niej w swojej pracy pt. „Rzut oka na północne stoki Karpat” (1851): Nastaje u 8 silnych źródeł na Beskidzie, na górze Barani pod Czarnym Werchem.

 Film prezentujący wartki potok Czarnej Wisełki

 

W swym górnym biegu potok płynie generalnie w kierunku południowo-zachodnim i przepływa ok. 250 m na wschód od schroniska PTTK na polanie Przysłop. Niżej skręca ku zachodowi. Tu przyjmuje z prawego brzegu swoje jedyne dwa większe dopływy: potok Wolny (koło gajówki Piłka, na wys. ok. 735 m n.p.m.) i potok Koźli Wierch (na wysokości ok. 685 m n.p.m.). Następnie wykręca ku północnemu zachodowi i płynąc wąską, głęboką i zupełnie zalesioną doliną wpada (na wysokości 547 m n.p.m.) do Jeziora Czerniańskiego. W zbiorniku tym potok łączy się z Białą Wisełką. Potok który wypływa z Jeziora Czerniańskiego nazywa się Wisełką, a po przyjęciu wód Malinki przyjmuje nazwę Wisły.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Wzdłuż Czarnej Wisełki przebiega droga asfaltowa, którą poprowadzony jest czarny szlak turystyczny i ścieżka dydaktyczna. Z doliny odchodzi asfaltowa droga na przełęcz Stecówka oraz szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny czerwony – do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą 30 min, z powrotem 20 min;
  • szlak turystyczny czerwony – na przełęcz Kubalonka 2:05 h, z powrotem 1:15 h;
  • szlak turystyczny niebieski – do Koniakowa-Pietraszyny przez Gańczorkę 2:15 h, z powrotem 2:30 h;
  • szlak turystyczny żółty – do Kamesznicy 1:35 h, z powrotem 1:55 h;
  • szlak turystyczny zielony – do Mlaskawki 1 h, z powrotem 1:25 h.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 30 dni temu

Dane teleadresowe

43-460 Wisła
place
49.589112, 18.950328Skopiowano do schowka
N49º35'20.803", E18º57'1.181"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Beskid Śląski

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji