Pozostałości kopalni rudy żelaza w Jaaroszowcu

Data powstania obiektu: lata 80. XIX w.
Data likwidacji obiektu: 1941 r.

Kopalnia rudy żelaza i cementownia „Klucze”' – nieistniejąca kopalnia rudy żelaza oraz cementownia w miejscowości Jaroszowiec w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Klucze. Znajdowała się na południowej stronie zabudowanego obszaru Jaroszowca, u północnych podnóży wzniesienia Nad Kopalnią.

Na początku lat 80. XIX wieku powstała tutaj w świerkowo-bukowym lesie odkrywkowa kopalnia rudy żelaza „Jaroszowice”. Miejscowość Jaroszowiec jeszcze wówczas nie istniała. Wydobywano tu rudę żelaza (limonit i piryt) oraz wapienie. Te ostatnie wypalano w pobliskiej cementowni „Klucze”. W latach 1875–1915 było to największe przedsiębiorstwo w Zagłębiu Dąbrowskim. Jego właścicielem był Ludwik Mauve. W 1920 r. zakład wydzierżawiono Francusko-Rosyjskiemu Towarzystwu Górniczemu z Dąbrowy Górniczej. Zaczęło ono wydobywać rudę również metodą podziemną. Za pomocą maszyny parowej wydobywano ją szybem na powierzchnię, a następnie wąskotorową kolejką transportowano do bocznicy kolejowej cementowni „Klucze”. Tej cementowni zawdzięcza swoje powstanie miejscowość Jaroszowiec. Wytwarzany w cementowni cement był wysokiej jakości – otrzymał medale na wystawie w Kijowie w 1897 r. i w Paryżu w 1900 r. W 1928 r. wytwarzano go 50 tysięcy ton rocznie. Z powodu przestarzałej technologii generującej wysokie koszty, zakład z biegiem czasu przestał być opłacalny. W 1936 r. rozpoczęto likwidację kopalni, zakończono ją w 1941 r. Po zlikwidowanej kopalni pozostały hałdy płonnego urobku. Zaczęły one samorzutnie zarastać lasem, potem Nadleśnictwo Olkusz dokonało ich zalesienia. Niezalesione pozostało tylko niewielkie zagłębienie terenu, na którym po większych ulewach stoi woda.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

32-310 Jaroszowiec
place
50.33265122927749, 19.597378460829592Skopiowano do schowka
N50º19'57.544", E19º35'50.562"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Zamknięte / Nieczynne
Miejsc/obiekt zamknięte lub nieczynne do odwołania.

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.