Aleja dębów w Truszczycy
Aleja bardzo starych dębów, to tak właściwie 4 aleje, bo prócz głównej, znajdziemy jeszcze 3 boczne, idące w głąb lasu. Łącznie rośnie tutaj około 400 zabytkowych drzew, na długości 1500 metrów. Całość znajduje się na liście obiektów prawnie chronionych i jest pomnikiem przyrody.
Aleja dębowa oznaczona jest zielonym szlakiem, to nim musimy się kierować, by móc zwiedzić ją w całości. Samochodem dotrzemy tutaj od strony Kalet. Gdy tylko zapuścimy się w las, szybko natrafimy na pierwsze okazy. Często ich pnie będą dochodzić do 6 metrów grubości. Takie okazy rosną sobie już od prawie 600 lat.
Największe i najstarsze dęby, możemy znaleźć tuż przed dzielnicą, obok starej zapory wodnej na rzece Mała Panew. Rosną tutaj cztery, również 600-letnie okazy, których obwody mają od 4,5 metrów do 6,5 metrów.
Szczególnie ciekawe i przykuwające uwagę są drzewa o pustych pniach, gdzie wnęki stały się tak wielkie, że można by spokojnie wejść do wnętrza. Obok dębów znajdują się jeszcze dwa, dosyć sporych rozmiarów głazy narzutowe. Ostatnie zabytkowe dęby znajdziemy w okolicy leśniczówki. Rośnie tam 8 drzew, których obwód wynosi 2,9 metrów do 4,5 metrów, najprawdopodobniej liczą sobie po 300 lat.
Bardzo ciekawym pomysłem wydaje się również wykorzystanie pobliskiej zapory wodnej. Przy szumie wody, w idealnej harmonii z przepiękną naturą, można się opalać, czy nawet zorganizować sobie grilla. Dla prawdziwych fanów przyrody Truszczyca kryje w sobie o wiele więcej. Mogą oni znaleźć tutaj bardzo rzadkie gatunki roślin. Występują tu takie okazy jak: wiciokrzew pomorski, ozorek dębowy, czy podlegająca ścisłej ochronie żagwica listkowata.
Źródło: slaskie.naszemiasto.pl