Krzyż - Boża Męka (ul. Czechowicka)

Data powstania obiektu: 1899 r.

Postument: Podstawa wieloelementowa, schodkowa. Obecnie składa się z 5 elementów, ale oryginalne są na pewno trzy. Na dolnym schodku nazwisko budowniczego (Grőger Bielitz). Na środkowym stopniu inskrypcja: Proszą oj zdrowaś Maryeuzupełniona roślinnym wzorem. Górna część podstawy oddzielona jest płytą o wklęsłym profilu. Ta część podstawy jest wysoka i wąska. Na jej froncie napis fundacyjny: Na chwałę Panu Bogu pamiątka i ofiara Jana Budniaka (starszego) i Zofiji jego żony z Krawczyków w roku 1899 wystawiony. Nad podstawą daszkowy, silnie podcięty gzyms. Na nim niski cokół na szerszej płytce ozdobionej rozetką. W cokole wnęka o złożonej formie zwieńczenia. Na cokole gzyms powtarzający w zmniejszonej skali gzyms podstawy.

Figury: We wnęce cokołu mała, metalowa figurka Matki Bożej z rękami złożonymi na podołku.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej stopce. Belki lekko fazowane, z małymi ostrogami. Ramiona krzyża zakończone prosto. Figura Chrystusa mała, metalowa. Kartusz INRI narysowany na górnej belce, pionowy, fantazyjnie wygięty.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju drogi, pomiędzy dwiema lipami, przy odnodze drogi gruntowej. Otoczony jest ozdobnym, metalowym płotkiem. Dojście do krzyża wyłożone kilkoma płytkami chodnikowymi.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Czechowicka
43-514 Kaniów
place
49.9273131486453, 19.0309622453552Skopiowano do schowka
N49º55'38.327", E19º1'51.464"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.