Centrum Sztuki Filmowej - Kino "Kosmos"

Historyczna nazwa: Kino Kosmos
Data powstania obiektu: 2000 r.
Opis

Centrum Sztuki Filmowej działa od roku 2006 w ramach Instytucji Filmowej "Silesia-Film" w Katowicach. Sam budynek, wybudowany w latach 1959-1965 i znany wcześniej jako kino Kosmos, został przekształcony w nowoczesne centrum filmowe wraz z kinem. W 2010 roku w trakcie obchodów czterolecia placówki wrócono do zakorzenionej w świadomości katowiczan nazwy kina. CSF jest regionalną placówką filmową pełniącą wiele funkcji: w jego nowoczesnych salach audiowizualnych odbywają się nie tylko projekcje filmowe. Prowadzi działalność naukowo – badawczą i edukacyjną, m.in. Filmowy Uniwersytet III Wieku, z własnym zapleczem postprodukcyjnym oraz archiwum filmowe. Centrum od chwili powstania włącza się w organizowane na Śląsku festiwale i imprezy (Student Węgiel Film Festiwal, Short Waves, Gutkowa Noc Filmowa), międzynarodowe konferencje i debaty, transmituje na żywo opery z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Źródło: pelniakultury.pl

Historia

Idea Centrum Sztuki Filmowej narodziła się na początku lat 80. Jej autorem stało się środowisko artystyczne związane ze Śląskim Towarzystwem Filmowym pod przewodnictwem Kazimierza Kutza. Potrzeba utworzenia nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji o rozbudowanych funkcjach naukowo-badawczych, edukacyjnych i produkcyjnych została podkreślona w uchwale programowej Kongresu Kultury na Górnym Śląsku w Katowicach w 1998 r. oraz w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000–2015.

Stworzenie Filmoteki Śląskiej okazało się jednak możliwe dopiero po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej i uzyskaniu dzięki temu dostępu do europejskich środków finansowych. Projekt Instytucji Filmowej „Silesia Film” został bowiem dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W jego ramach budynek znanego katowickiego kina „Kosmos” został poddany gruntownej przebudowie. Wyposażono go również w nowoczesny sprzęt i przystosowano do potrzeb współczesnych odbiorców. Dzięki temu w 2000 r. otwarto Filmotekę Śląską, która stała się zaczątkiem Centrum Sztuki Filmowej.

Dzisiaj instytucja ta ma szansę stać się najważniejszym ośrodkiem tego typu w Polsce. Wciąż powiększane są zbiory Filmoteki Śląskiej, ważną częścią działalności Centrum jest ponadto konserwacja i digitalizacja zbiorów.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Sokolska 66
40-087 Katowice
Tel.: 32 258 05 08
Fax: 32 351 12 23
place
50.268735, 19.0200447Skopiowano do schowka
N50º16'7.446", E19º1'12.161"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.