Centrum Sztuki Filmowej - Kino "Kosmos"
Centrum Sztuki Filmowej działa od roku 2006 w ramach Instytucji Filmowej "Silesia-Film" w Katowicach. Sam budynek, wybudowany w latach 1959-1965 i znany wcześniej jako kino Kosmos, został przekształcony w nowoczesne centrum filmowe wraz z kinem. W 2010 roku w trakcie obchodów czterolecia placówki wrócono do zakorzenionej w świadomości katowiczan nazwy kina. CSF jest regionalną placówką filmową pełniącą wiele funkcji: w jego nowoczesnych salach audiowizualnych odbywają się nie tylko projekcje filmowe. Prowadzi działalność naukowo – badawczą i edukacyjną, m.in. Filmowy Uniwersytet III Wieku, z własnym zapleczem postprodukcyjnym oraz archiwum filmowe. Centrum od chwili powstania włącza się w organizowane na Śląsku festiwale i imprezy (Student Węgiel Film Festiwal, Short Waves, Gutkowa Noc Filmowa), międzynarodowe konferencje i debaty, transmituje na żywo opery z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Źródło: pelniakultury.pl
Idea Centrum Sztuki Filmowej narodziła się na początku lat 80. Jej autorem stało się środowisko artystyczne związane ze Śląskim Towarzystwem Filmowym pod przewodnictwem Kazimierza Kutza. Potrzeba utworzenia nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji o rozbudowanych funkcjach naukowo-badawczych, edukacyjnych i produkcyjnych została podkreślona w uchwale programowej Kongresu Kultury na Górnym Śląsku w Katowicach w 1998 r. oraz w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000–2015.
Stworzenie Filmoteki Śląskiej okazało się jednak możliwe dopiero po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej i uzyskaniu dzięki temu dostępu do europejskich środków finansowych. Projekt Instytucji Filmowej „Silesia Film” został bowiem dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W jego ramach budynek znanego katowickiego kina „Kosmos” został poddany gruntownej przebudowie. Wyposażono go również w nowoczesny sprzęt i przystosowano do potrzeb współczesnych odbiorców. Dzięki temu w 2000 r. otwarto Filmotekę Śląską, która stała się zaczątkiem Centrum Sztuki Filmowej.
Dzisiaj instytucja ta ma szansę stać się najważniejszym ośrodkiem tego typu w Polsce. Wciąż powiększane są zbiory Filmoteki Śląskiej, ważną częścią działalności Centrum jest ponadto konserwacja i digitalizacja zbiorów.
Źródło: peuk.fiiz.pl