Kaplica Matki Boskiej Kębelskiej w Kęble

Aktualna funkcja: Kapliczka "Na Zjawieniu" w Kęble
Data powstania obiektu: 2008 r.
Opis

W 2008 roku, gdy przypadała 30 rocznica koronacji cudownej figury MB Kębelskiej, a także 50 rocznica sakry biskupiej i 30 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Sługi Bożego Jana Pawła II, powstał projekt budowy kaplicy w miejscu objawień Matki Bożej. Kaplica - to wotum, dziękczynienie za obecność Matki Bożej w Wąwolnicy, za wszystkie łaski udzielane przez Jej pośrednictwo od Boga mieszkańcom i pielgrzymom. Jest to także dziękczynienie za dar Jana Pawła II. Kaplica została wybudowana ze składek sponsorów i wiernych i poświęcona podczas Uroczystości we wrześniu.

Obok kapliczki znajduje się trzykrotnie powiększona reprodukcja obrazu zatytułowanego "Kębło 1278. Cudowne Zjawienie", którego oryginał znajduje się w kaplicy Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Obraz upamiętnia wydarzenie, kiedy to w XII wieku mieszkańcy tej ziemi byli świadkami cudownego zdarzenia. Była to interwencja Matki Bożej, dzięki której jeńcy wzięci w jasyr zostali uwolnieni, a Tatarzy pokonani w bitwie stoczonej pod Głuskiem nieopodal Opola Lubelskiego.

Źródło: sanktuarium-wawolnica.pl

Historia

Jak napisał Proboszcz Wąwolnicki w kronice:

"Lecz na wieczną pamiątkę Lud pobożny poznaczył te miejsca i tam, gdzie był kościół stoi Figura ze Statuą Matki Boskiej; pod lipą, gdzie była murowana Kapliczka, po jej zniszczeniu postawili krzyż, tylko kamień miejsce pierwszego objawienia został pusty. Lecz Lud przyzwyczajony do dawnych Świętych Miejsc, przybywając do Wąwolnicy zwiedzają i dawne także wokoło wyżej opisanego miejsca kamienia od kolan ludzkich dół był wyżłobiony. Lecz pewnej nocy przyśniło się Franciszkowi Klempińskiemu, staruszkowi emerytowi ciemnemu na oczy, mieszkajacemu w Wąwolnicy, że stawiał Kapliczkę w Kęble, tam, gdzie kamień, jakoby pierwszem miejscu Matki Boskiej, tenże Klempiński wstawszy rano opowiedział swój sen Ks. Kanonikowi natenczas Proboszczowi Janowi Patro (1837-1859), któren mu radził to uskutecznić, lecz małe mając fundusze, wybudował Kaplicę taką, że tylko wyżej opisany kamień okryła. Po ukończeniu tejże Kaplicy rozchodziło się o to, co by tam postawić, aby próżna nie była, znajdowała się w Kościółku św. Marii Magdaleny, dziś juz nieistniejącym Statua Matki Boskiej, kazał ją ks. Patro Jan wziąć i dnia 15 sierpnia 1840 r. wraz z ks. Frankiewiczem z Procesją po Nieszporach odprowadzili na Kębło i po poświęceniu Kaplicy Matkę Boską ustawili.

Fundator tej Kaplicy Franciszek Klempiński odebrał nagrodę, bo wzrok otrzymał, co przedtem bez czyjej pomocy wyjść nigdzie nie mógł. Chodził sam do Kościoła, a po Mszy Św. szedł sobie sam na Kębło do Kapliczki i tam swoich dokończył, lecz wszyscy patrząc na to przejęci czcią ku Maryi śmiało powtarzali, że to miejsce prawdziwie święte."

Źródło: sanktuarium-wawolnica.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

24-160 Kębło
place
51.284227, 22.128802Skopiowano do schowka
N51º17'3.217", E22º7'43.687"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki