Pomnik upamiętniający martyrologię więźniów obozu koncentracyjnego - filii obozu w Auschwitz-Birkenau
Pomnik murowany, pomalowany na biało. Na pomniku umieszczone są wyciągnięte ręce okolone drutem kolczastym - wszystko wykonane jest z drutu.
Obelisk zlokalizowany jest w pobliżu dworca PKP Sławięcice, w lesie.
Źródło: kedzierzynkozle.pl
Pomiędzy ówczesnymi niemieckimi miastami Blachownia i Sławięcice – dzisiejszych dzielnicach Kędzierzyna-Koźla – w pierwszych latach II wojny światowej na potrzeby budowy miejscowych zakładów chemicznych, utworzono nazistowski obóz pracy, który był jedną z kilkudziesięciu filii obozu Auschwitz-Birkenau.
Obóz w Sławęcicach otrzymał numer III. Przebywali tu robotnicy przymusowi, Żydzi oraz jeńcy wojenni z całej Europy. Podczas budowy fabryk w nieludzkich warunkach zginęło kilka tysięcy osób. Obóz zakończył działalność w grudniu 1944 r., kiedy to alianci skutecznie bombardując zakłady chemiczne, doprowadzili do ewakuacji obozu w głąb Niemiec. Większość więźniów nie przetrwała jednak marszu w czasie ostrej zimy. Po 1945 r. obóz został poddany likwidacji.
Szczątki ciał oraz leśne mogiły znajdywano jeszcze sporo lat po wojnie. Dzisiaj miejsce obozu upamiętnia skromny pomnik oraz krematorium, które przypomina o bestialstwie tamtego okresu. W lasach otaczających Sławęcice można znaleźć jeszcze liczne pozostałości po zburzonych barakach i wartowniach.
Źródło: polskaniezwykla.pl