Średniowieczny Gród w Biskupicach koło Byczyny
Budowę trwającą dwa lata rozpoczęto we wrześniu 2005 roku. Międzynarodowe otwarcie zebrało kilka tysięcy turystów.
Pomysł stworzenia grodu narodził się w 2003 roku na pierwszym Jarmarku Średniowiecznym w Byczynie dzięki Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu i władzom Byczyny.
Na terenie grodu znajduje się karczma, stajnia, liczne warsztaty rzemieślnicze – kowalskie, tkackie, garncarskie, łucznicze i inne.
W grodzie znajdują się tory do rzutu toporem, włócznią i nożem, a każdy turysta może się sprawdzić w miotaniu taką bronią. Dodatkowo można także skorzystać z toru łuczniczego, strzelając do tarczy z łuku historycznego.
Organizatorzy zachęcają do skorzystania z kąpieli parowych w balii, a także do obejrzenia z przewodnikiem „Komnaty strachu” – wystawy narzędzi tortur.
W grodzie ma swoją siedzibę Opolskie Bractwo Rycerskie, do którego należy kilkudziesięciu wojów i białogłowych z różnych miast południowej Polski.
Bractwo krzewi i odtwarza kulturę oraz sposób życia w średniowieczu. Członkowie bractwa regularnie ćwiczą na warsztatach i treningach fechtunku. Zajmują się również odtwarzaniem średniowiecznych strojów i wyposażenia.
Opolskie Bractwo Rycerskie jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną i powstało w maju 2001 r. z inicjatywy Andrzeja Kowalczyka, Andrzeja Kościuka, Jerzego Sowińskiego i Wita Pichurskiego. W skład bractwa wchodzą członkowie z Opola oraz dwie chorągwie z Raciborza. Bractwo wchodzi w skład Międzynarodowej Ligi Średniowiecza, która zrzesza wojów z wielu krajów Europy. Uczestniczy w pokazach i turniejach w wielu państwach Europy Zachodniej i Wschodniej.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Opolskie Bractwo Rycerskie organizuje turnieje rycerskie oraz kolonie rycerskie.
Odbywa się także Jarmark Średniowieczny, na którym prezentowane są m.in. orientalne pokazy tańcabrzucha i średniowiecznego, pokazy: iluzjonistyczne, ognia, artyleryjskie, kaskaderskie i dudziarzy oraz scenki średniowieczne. Toczą się także turnieje bojowe wojów wczesnośredniowiecznych oraz turnieje łucznicze. Mają miejsce także różnego rodzaju koncerty i imprezy. Organizowane są także biesiady staropolskie i zabawy plebejskie. Można także przyjrzeć się pokazom pisania gęsim piórem, tkactwa, kowalstwa, płatnerstwa, mincerstwa, grawerowania, kaletnictwa i wyrobu biżuterii.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Indywidualne zwiedzanie grodu jest możliwe, gdy gród nie jest w danym dniu zarezerwowany. Niestety często na stronie nie są umieszczane informacje o całkowitej rezerwacji grodu, dlatego zalecamy wczesniejszy kontakt z organizatorami, aby upewnić się czy w danym dniu istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania.
Indywidualnie można zwiedzać:
- salę tortur,
- dziedziniec,
- mury obronne,
- podgrodzie z wystawą machin oblężniczych i torem łuczniczym.