Średniowieczny Gród w Biskupicach koło Byczyny

Data powstania obiektu: 2007 r.
Opis
Stylizowany na średniowieczny, wykonany z drzewa modrzewiowego gród, który zaistniał dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego i Urzędowi Gminy Byczyna. Obecnie sprawuje nad nim pieczę byczyński ośrodek kultury.

Budowę trwającą dwa lata rozpoczęto we wrześniu 2005 roku. Międzynarodowe otwarcie zebrało kilka tysięcy turystów.

Pomysł stworzenia grodu narodził się w 2003 roku na pierwszym Jarmarku Średniowiecznym w Byczynie dzięki Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu i władzom Byczyny.

Na terenie grodu znajduje się karczma, stajnia, liczne warsztaty rzemieślnicze – kowalskie, tkackie, garncarskie, łucznicze i inne.

W grodzie znajdują się tory do rzutu toporem, włócznią i nożem, a każdy turysta może się sprawdzić w miotaniu taką bronią. Dodatkowo można także skorzystać z toru łuczniczego, strzelając do tarczy z łuku historycznego.

Organizatorzy zachęcają do skorzystania z kąpieli parowych w balii, a także do obejrzenia z przewodnikiem „Komnaty strachu” – wystawy narzędzi tortur.

W grodzie ma swoją siedzibę Opolskie Bractwo Rycerskie, do którego należy kilkudziesięciu wojów i białogłowych z różnych miast południowej Polski.

Bractwo krzewi i odtwarza kulturę oraz sposób życia w średniowieczu. Członkowie bractwa regularnie ćwiczą na warsztatach i treningach fechtunku. Zajmują się również odtwarzaniem średniowiecznych strojów i wyposażenia.

Opolskie Bractwo Rycerskie jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną i powstało w maju 2001 r. z inicjatywy Andrzeja Kowalczyka, Andrzeja Kościuka, Jerzego Sowińskiego i Wita Pichurskiego. W skład bractwa wchodzą członkowie z Opola oraz dwie chorągwie z Raciborza. Bractwo wchodzi w skład Międzynarodowej Ligi Średniowiecza, która zrzesza wojów z wielu krajów Europy. Uczestniczy w pokazach i turniejach w wielu państwach Europy Zachodniej i Wschodniej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Opolskie Bractwo Rycerskie organizuje turnieje rycerskie oraz kolonie rycerskie.

Odbywa się także Jarmark Średniowieczny, na którym prezentowane są m.in. orientalne pokazy tańcabrzucha i średniowiecznego, pokazy: iluzjonistyczne, ognia, artyleryjskie, kaskaderskie i dudziarzy oraz scenki średniowieczne. Toczą się także turnieje bojowe wojów wczesnośredniowiecznych oraz turnieje łucznicze. Mają miejsce także różnego rodzaju koncerty i imprezy. Organizowane są także biesiady staropolskie i zabawy plebejskie. Można także przyjrzeć się pokazom pisania gęsim piórem, tkactwa, kowalstwa, płatnerstwa, mincerstwa, grawerowania, kaletnictwa i wyrobu biżuterii.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Indywidualne zwiedzanie grodu jest możliwe, gdy gród nie jest w danym dniu zarezerwowany. Niestety często na stronie nie są umieszczane informacje o całkowitej rezerwacji grodu, dlatego zalecamy wczesniejszy kontakt z organizatorami, aby upewnić się czy w danym dniu istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania.

Indywidualnie można zwiedzać: 

  • salę tortur,
  • dziedziniec,
  • mury obronne,
  • podgrodzie z wystawą machin oblężniczych i torem łuczniczym.
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Biskupice 58
46-220 Kochłowice
Tel. kom.: +48 602 613 386
Tel. kom.: +48 787 730 060
place
51.084864, 18.161248Skopiowano do schowka
N51º5'5.51", E18º9'40.493"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.