Grodzisko w Zbrojewsku
A-246/1978
Grodzisko w Zbrojewsku jest grodziskiem stożkowatym typu nizinnego położonym w obrębie podmokłej, łąkowej doliny Liswarty, na lewym brzegu rzeki, w odległości ok. 400 m od jej głównego nurtu.
Grodzisko usypane zostało na naturalnej, piaszczystej wydmie na terenie nadzalewowym lewego brzegu Liswarty. Obwiedzione było fosą i wałem. Kształt nasypu gródka zbliżony jest do owalu o wymiarach około 30x38 m. Częściowo uszkodzone – krawędź obiektu od strony północnej przecięta została w latach 60-tych XX wieku rowem melioracyjnym.
Grodzisko odkryte w 1957 roku, natomiast przebadane przez archeologów w 1957 roku oraz w latach 1973–1977. W trakcie badań wykopaliskowych znaleziono m. in. dużą ilość fragmentów średniowiecznej ceramiki, a także kilkadziesiąt wyrobów żelaznych, świadczących w szczególności o militarnym charakterze obiektu, takich jak groty strzał do łuku, groty bełtów do kusz, fragmenty kolczugi oraz fragmenty ostróg, strzemion, wędzideł i podków. Znaleziono też noże żelazne, gwoździe, klamry, zgrzebła i szereg innych przedmiotów.
Do cenniejszych znalezisk należała średniowieczna moneta – srebrny brakteat guziczkowy, wybity w Anklam na Pomorzu Zachodnim.
Na naturalnej wydmie, pod warstwami nasypowymi gródka średniowiecznego odkryto jeden grób ludności kultury pomorskiej.
Od grodziska w Zbrojewsku istnieje dogodne dojście na miejsce rozległej nekropolii ludności kultury łużyckiej i dalej do Dankowa.
Źródło: peuk.fiiz.pl