Rzeźba "Chłopiec z łabędziem"

Data powstania obiektu: 2007 r.

Chłopiec z łabędziem (niem. Knabe mit Schwan) – rzeźba autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, znajdująca się między innymi w Chorzowie na placu Jana Matejki.

Rzeźba jest odlewem żeliwnym, wykonanym w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach, prezentowana była w 1834 roku na wystawie prac autora w Akademii Berlińskiej. Model rzeźby, umieszczony w katalogu gliwickiej huty, był do kupienia za 150 talarów. Według niego powstały inne odlewy w żeliwie, cynku i brązie. Jeden z egzemplarzy żeliwnych został zakupiony przez władze Chorzowa (ówczesnej Królewskiej Huty) i w latach 1870-1912 zdobił fontannę miejską na rynku, następnie przeniesiono rzeźbę na plac Jana Matejki, na którym znajduje się do dzisiaj. Wodotrysk, pierwotnie umiejscowiony w dziobie łąbędzia, dziś znajduje się w czaszy basenu. W roku 1992 rzeźba została poddana pracom konserwatorskim w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Praca Kalidego wzbudzała powszechny podziw, w 1851 roku zdobyła brązowy medal na wystawie światowej w Londynie. Kopie rzeźby Chłopca z łabędziem znajdują się m.in. w parku w Gliwicach (skwer Dessau) - pierwszy odlew 1993 - 2005 i drugi odlew od 2006, w Legnicy, w Warszawie (Ogród Saski), w Eckersdorf-Donndorf, w Sychrovie (Czechy), w Kallhäll (Szwecja), w Czeladzi - od 2005, w Koniecpolu - od 2007, w Brzegu (Park Centralny), we Wrocławiu (Park Staromiejski), w zespole pałacowo-parkowym w Poczdamie (odlew z brązu zakupiony przez króla pruskiego) oraz w rezydencji królowej angielskiej na wyspie Wight, Pałac Osborne (egzemplarz zakupiony przez królową Wiktorię). Nie zachowały się fontanny w parku pałacowym w Zatoniu, w parku w Bytomiu Miechowicach, w Bad Freinwalde, w Šilheřovicach (Czechy) oraz w Jindřichovie (Czechy).
Chłopiec z łabędziem jest również pierwszą fontanną Mińska (w 1874 r. - nadal).

Źróło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Rynek
42-230 Koniecpol
place
50.771908, 19.676326Skopiowano do schowka
N50º46'18.869", E19º40'34.774"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.