Park pałacowy w Kopicach

Nr w rejestrze zabytków:
65/81 z 15.07.1981
Park pałacowy w Kopicach - kopice palac 1864 nr id 609946 02
Park pałacowy w Kopicach - palac w kopicach
Park pałacowy w Kopicach - palac w kopicach fosa przy ruinach palacu
Park pałacowy w Kopicach - park i staw jesienia
Park pałacowy w Kopicach - przypalacowy park w kopicach
Park pałacowy w Kopicach - siegessaule in koppitz schlesien
Data powstania obiektu: 1864-1866 r.

Park przypałacowy w Kopicach to park krajobrazowy o powierzchni 64 ha zaprojektowan w typie parku angielskiego przez Wilhelma Hampla. Znajdowało się tutaj kilkanaście obiektów architektonicznych o różnych funkcjach, rozlokowanych w sposób podkreślający walory krajobrazowe całego założenia. W parku w Kopicach znajduje się 10 stawów oraz okazy drzewostanu liściastego i iglastego. W parku do dnia dzisiejszego znajduje się kilka interesujących budowli z drugiej połowy XIX wieku. Można tutaj wymienić wybudowany w roku 1870 tzw. "Pawilon Orientalny", znany również pod nazwą "Pawilonu Diany", jak również "Burgruine", czyli sztuczne ruiny wybudowane w roku 1873 na wzór średniowiecznego zamku, znane dzisiaj pod nazwą "Mysia Wieża". Warto wspomnieć również o znajdującej się wprawdzie w bardzo złym stanie technicznym "Pruskiej Kolumnie Zwycięstwa" (Siegessäule), wybudowanej w roku 1873

Elementem organizującym obszar parku w jego północnej części są stawy – największy bezpośrednio przed pałacem. Ponadto teren zdobiła kolekcja kilkudziesięciu rzeźb, a także okazałe klomby kwiatowe oraz partery ogrodowe.

Kopicki park został założony na obszarze dawnego lasu łęgowego i na jego terenie znajduje się kilka pomników przyrody – dęby szypułkowe oraz lipy drobnolistne.

W czasach świetności parku w Kopicach znajdowały się tam następujące elementy architektoniczne:

  • Brama wjazdowa – trójprzelotowa, neogotycka brama murowana z cegły klinkierowej z detalami kamieniarskimi. Obiekt w stanie dostatecznym – liczne uszkodzenia i braki elementów dekoracyjnych.
  • Most wyjazdowy – prowadzący do pałacu dwuprzęsłowy most nad kanałem wodnym od strony północnej. Stan zachowania dostateczny, liczne ubytki balustrad, nawierzchni i w konstrukcji łęków przęseł. Pierwotnie na balustradzie wschodniej figura św. Krzysztofa.
  • Kaplica grobowa w parku – mauzoleum parkowe w stylu neoklasycystycznym na planie krzyża celtyckiego z kolumnami portyku z kapitelami jońskimi. Wnętrze jednoprzestrzenne, doświetlone oknami owalnymi i półkolistymi. W podpiwniczeniu krypta. Wnętrze i elewacje zdewastowane, brak właściwego poszycia dachu. W środku zachowany ołtarz z krzyżem.
  • Świątynia dumania (świątynia Diany) – glorieta w typie monopterosa z kolumnami z kapitelami kompozytowymi. Obiekt w stanie dostatecznym – brak posągu oraz wazy na kopule.
  • Kolumna zwycięstwa – zwieńczona posągiem bogini Nike kolumna z kapitelem w typie korynckim. Obiekt w stanie niedostatecznym – brak posągu, uszkodzenia arkad podstawy zagrażające stabilności.
  • Sztuczne ruiny („mysia wieża”) – murowana z kamienia polnego budowla romantyczna z tarasem widokowym. Stan zachowania dostateczny.
  • Pawilon – neogotycka budowla parkowa na planie ośmioboku. Zachowana w stanie niedostatecznym – 3/4 obiektu zburzone.
  • Kapliczka – wnękowa w stylu neogotyckim, murowana z cegły klinkierowej. Obiekt w stanie dobrym – prawdopodobnie brak oryginalnej figury i krzyża.
  • Chiński kiosk – drewniana budowla w formie altany – niezachowana – pozostałości cokołu/fundamentu.
  • Fontanna na przedpolu zachodnim pałacu – bogato zdobiona w stylu neogotyckim – niezachowana – pozostały elementy dolnej misy.
  • Fontanna po stronie południowej – niezachowana, pozostałości misy i postumentu.
  • Schody nad stawem – zejście prowadzące do stawu na osi wejścia do pałacu od strony zachodniej, flankowane rzeźbami jeleni – niezachowane, istnieją zniszczone schody i pozostałości postumentów.
  • Brama z gryfami – murowana z cegły klinkierowej i kamienia łamanego brama parkowa z posągami gryfów – niezachowana – istnieją pozostałości postumentów.
  • Brama z jeleniami – murowana z cegły klinkierowej i kamienia łamanego brama parkowa z rzeźbami jeleni – zachowana, w części uszkodzona, brak posągów.
  • Brama z końmi – murowana z kamienia brama przed budynkiem stajni z rzeźbami koni i ornamentami neogotyckimi – zachowana, w części uszkodzona, brak posągów.
  • Lodownia – murowany z cegły i kamienia magazyn chłodniczy w formie ziemianki – zachowana, w znacznym stopniu zdewastowana.

Źródło: kopice.pl

Zaktualizowano 4 miesiące temu

Dane teleadresowe

Kopice 47
49-200 Kopice
place
50.644966, 17.440576Skopiowano do schowka
N50º38'41.878", E17º26'26.074"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.