Jezioro Kórnickie – jezioro rynnowe na Równinie Wrzesińskiej o ubogiej linii brzegowej.

Charakterystyka
Od wschodu i południa otoczona zabudowaniami Kórnika i Bnina. Zachodni brzeg porasta las, będący lasem doświadczalnym Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Pomiędzy Jeziorem Kórnickim a Jeziorem Skrzyneckim Dużym zbudowany został próg celem spiętrzenia wody w okresie letnim oraz przeprawą kajakową (małe łódki - przeprawa dosyć głęboka).

Turystyka i rekreacja
Na jeziorze poruszają się dwa statki spacerowe: Anna Maria i Biała Dama (tylko w sezonie). Jezioro Kórnickie posiada kąpielisko ogólnodostępne, strzeżone przez OSiR. Ze względu na spływające tu wody gruntowe i opadowe sprzyjające rozwojowi glonów i liczne gospodarstwa wiejskie odprowadzające ścieki prosto do jeziora, jego woda mieści się w III klasie czystości i nie zachęca do kąpieli. Niemniej jednak badania przeprowadzone przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny na podstawie badań dopuszcza jezioro jako miejsce kąpieli.

W 2021 oddano do użytku kładkę łączącą dwa brzegi jeziora: z centrum Kórnika na plażę.

Przyroda
Las Zwierzyniecki, nad brzegiem jeziora, był jeszcze w latach 50. XX wieku ostatnim w Wielkopolsce stanowiskiem ślimaka - wstężyka austriackiego, który miał tu północno-zachodnią granicę występowania. Wcześniej wymarł w okolicach Puszczykowa.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

62-035 Kórnik
place
52.244156, 17.085322Skopiowano do schowka
N52º14'38.962", E17º5'7.159"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.