Rogaliński Park Krajobrazowy











Rogaliński Park Krajobrazowy, rozciągający się w województwie wielkopolskim między Poznaniem a Śremem, to prawdziwy skarb natury i kultury. Utworzony w 1997 roku, chroni największe w Europie skupisko wiekowych dębów szypułkowych w dolinie Warty, malownicze starorzecza oraz cenne dziedzictwo historyczne. Nazwa parku pochodzi od Rogalina, słynącego z monumentalnych dębów.
Historia Kształtowania Krajobrazu
Ślady osadnictwa na terenie Parku sięgają IX wieku p.n.e. W średniowieczu powstały wsie, a w XVII wieku osiedlili się tu emigranci z Niemiec i Niderlandów. Intensywne wylesianie w okresie osadnictwa zostało zahamowane przez pruskie i późniejsze polskie planowe gospodarki leśne. W XVIII i XIX wieku prowadzono melioracje i regulację Warty, co jednak nie przeszkodziło w zachowaniu naturalnego charakteru doliny dzięki częstym powodziom.
Powstanie i Ochrona Parku
Już w 1904 roku zwracano uwagę na konieczność ochrony rogalinskich dębów. W 1948 roku objęto ochroną drzewa wokół Rogalina. Po latach starań, w 1997 roku powołano Rogaliński Park Krajobrazowy, a następnie włączono go do sieci Natura 2000 jako Rogalińska Dolina Warty i Ostoja Rogalińska.
Geografia i Przyroda Parku
Park leży na styku Pojezierza Wielkopolskiego i Pradoliny Warciańsko-Odrzańskiej, obejmując przełom Warty. Charakterystyczna jest dolina rzeki z licznymi starorzeczami, otoczona terasami i morenami. Lasy, głównie sosnowo-dębowe, zajmują znaczną część Parku. Wzdłuż Warty rosną wierzby i topole, a w starorzeczach szuwary i rośliny pływające. Park słynie z ponad 960 wiekowych dębów o obwodzie powyżej 300 cm, w tym słynnych "Lecha", "Czecha" i "Rusa". Bogata fauna obejmuje m.in. bobry, wydry, koziorogi dębosze i pachnice dębowe.
Rezerwaty Przyrody
Na terenie Parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody:
- Krajkowo: chroni łęgi i starorzecza warciańskie oraz ptactwo, w tym czaple siwe.
- Goździk Siny w Grzybnie: chroni rzadki goździk siny na wale wydmowym oraz bór sosnowy.
Turystyka i Walory Kulturowe
Przez Park przebiegają liczne znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe i konne, w tym Wielkopolska Droga Świętego Jakuba. Największą atrakcją kulturową są rogalinskie dęby, symbol Wielkopolski, w tym legendarne "Lech", "Czech" i "Rus", które posłużyły jako plener filmu "Stara Baśń".
Źródło: wikipedia.pl