Stellung b1 - Punkt oporu "Kotowice" - 5. Zbiornik na wodę
Bardzo ciekawym elementem wyposażenia niektórych punktów oporu są terenowe, żelbetowe zbiorniki wodne. Budowa zbiorników wymuszona została brakiem wody na wzgórzach jurajskich. Tereny jurajskie charakteryzują się brakiem otwartych akwenów wodnych, tj. zbiorników, stawów i cieków, a wody gruntowe występują bardzo często na znacznych głębokościach, dochodzących do kilkudziesięciu metrów pod powierzchnią terenu (średnio na głębokości 50-70 m). Budowa studni w skalistym terenie jest bardzo kosztowna i czasochłonna, nie dając jednocześnie pewności, że natrafimy na żyłę wodną.
Źródło: Sykosz Waldemar, Śląski Rocznik Forteczny, tom V, Pro Fortalicium, Bytom 2014
Pośpiesznie budowane w 1944 roku fortyfikacje, w skład których wchodziły polowe, liniowe pozycje obrony stałej, miały za zadanie powstrzymywać kolejne uderzenia Armii Czerwonej. Nazwano je „łamaczami fal”. W ich skład wchodziła również pozycja fortyfikacji polowych oznaczonych jako „b-1 Stellung”. Charakteryzowała się ona zastosowaniem standardowych, typowych, betonowych, polowych obiektów fortyfikacyjnych. Zastosowano praktycznie pięć różnych typów obiektów, w tym trzy lekkie („Kochbunkier”, R-58c i R-67) oraz dwa ciężkie (R-668 i R-701).
Punkt oporu "Kotowice" został zlokalizowany na wzgórzu dominującym nad miejscowością Kotowice. Tutaj łączą się drogi bite z Kroczyc i Zawiercia. Dalej biegnie droga bita do Żarek (obecnie nr 792). Punkt oporu jest ładnie zlokalizowany na wzgórzu o wysokości 411 m n.p.m. Obiekty są w miarę czytelne. Zbiornik wodny oraz obiekty R-668 są wyczyszczone i dostępne, a pozostałe zasypane. Jeden z R-668 został wyposażony w peryskop. Widać tutaj częściowe zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Niestety. brak jest jakiegokolwiek zainteresowania obiektami ze strony władz samorządowych. Zadaniem taktycznym punktu oporu była bezpośrednia obrona węzła drogowego. W jednym z obiektów zachowała się jeszcze połówka drzwi pancernych.
Źródło: Sykosz Waldemar, Śląski Rocznik Forteczny, tom V, Pro Fortalicium, Bytom 2014
- Sykosz Waldemar, Śląski Rocznik Forteczny, tom V, Pro Fortalicium, Bytom 2014