Kościół pw. św. Augustyna i pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie
A-28 z 12.10.1935
Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela – rzymskokatolicki kościół parafialny oraz klasztorny norbertanek znajdujący się na Zwierzyńcu, przy ul. Kościuszki 88 w Krakowie. Wraz z przylegającym do niego klasztorem norbertanek tworzy największy po Wawelu kompleks zabytkowy miasta.
Kościół składa się z prostokątnej nawy sklepionej krzyżowo z lunetami oraz węższego prezbiterium klasycystycznego. Polichromia na sklepieniu wyobraża świętych norbertańskich. W przedsionku od strony północnej, przy wejściu głównym, na uwagę zasługuje romański portal z połowy XIII w. oraz krucyfiks z początku XVI w, odnowiony w 2011r.Nawę z tyłu kościoła zamyka niedostępne dla wiernych oratorium Sióstr Norbertanek.Na filarze przed oratorium znajduje się barokowa figura /XVIII w./ fundatora konwentu – Jaksy Gryfity. W nawie jest sześć barokowych ołtarzy z XVIII wieku, wśród nich ołtarz bł. Bronisławy z jej relikwiami w złoconej trumience. Pozostałe ołtarze poświęcone są: Najświętszej Trójcy, Matce Bożej Niepokalanie Poczętej, Św. Norbertowi, Św. Józefowi i Świętej Rodzinie ze św. Joachimem i Anną. Po lewej stronie kościoła znajduje się marmurowa chrzcielnica z XVII w. fundacji ksieni Doroty Łukowskiej. Prezbiterium obiega klasycystyczna kolumnada /1777 r./ zaprojektowana przez ksienię Magdalenę Otffinowską. W apsydzie ołtarza głównego znajduje się wizerunek św. Jana Chrzciciela pędzla Władysława Łuszczkiewicza z 1876 r. Pomiędzy kolumnami – owalne medaliony ze świętymi z zakonu Norbertanek i Norbertanów. Przy tęczy znajduje się ambona z 1876 r. Od strony północnej mieści się zakrystia, której wystrój powstał dzięki Magdalenie Otffinowskiej w 1776 r. W przedsionku przy wejściu do zakrystii znajduje się marmurowy lawaterz z 1696 r. fundacji ksieni Zofii Urnańskiej.
Źródło: parafiasalwator.pl
Najstarsze fragmenty kościoła sięgają XIII wieku. Aktualny kształt kościoła pochodzi z czasów ksieni Doroty Kątskiej, która zainicjowała prace budowlane w 1596 r., zakończone w stanie surowym w 1604 r. Rozbudowaną i urządzoną świątynię konsekrował w 1638 r. biskup Tomasz Oborski.
Źródło: parafiasalwator.pl
Msze święte:
- Niedziele i święta: 6:30 7:30 9:00 10:30 12:00 13:15 19:00
- Dni powszednie: 6:30 8:00 18:00