Data powstania obiektu: 2003 r.
Opis

Pomnik cegły na rynku w Kraśniku przedstawia wlot do pieca do wypału ceramicznego i jest to jedyny taki pomnik w Polsce. Ma on zwracać uwagę na bogactwo zasobów mineralnych gliny lessowej oraz bogatą tradycję cegielnictwa w rejonie Kraśnika. Formowana ręcznie cegła kraśnicka doceniana jest przez konserwatorów zabytków. Na odbuowę Zamku Królewskiego w Warszawie przekazano nieodpłatnie 42 tysięce sztuk cegły kraśnickiej.

Historia

Kraśnik wraz z okolicznymi terenami położony jest na wysokiej jakości glinie, która jest podstawowym materiałem dla każdego producenta ceramiki budowlanej. Do produkcji cegły wykorzystywana jest glina lessowa z największego w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie kraśnickiego złoża, sięgającego nawet do 7 metrów w głąb ziemi. Złoża te nie zawierają w sobie zbędnych i szkodliwych przewarstwień. Po dokładnym wymieszaniu i sezonowaniu przez zimę otrzymuje się doskonały surowiec, praktycznie nie wykazujący cech radioaktywności. Prawdopodobnie już w średniowieczu teren dzisiejszego powiatu kraśnickiego był ówczesnym zagłębiem cegielnianym. Tradycje nowożytne datuje się na początek drugiej dekady XX wieku, kiedy to w 1914 roku Jan Pluder zbudował pierwszą w Kraśniku cegielnię. W kraśnickich cegielniach prowadzona jest w pełni ręczna produkcja, zaś maszyny i urządzenia są wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu w procesie wydobywania i przygotowywania do produkcji gliny oraz później w procesie dystrybucji cegły. Ze względu na charakterystykę wykorzystywanego surowca kraśnickie cegielnie eksportują swoje produkty za granicę. Tutaj też została wykonana największa ręcznie formowana cegła na świecie wpisana do księgi światowych rekordów.

Z kraśnickiej cegły wybudowano wiele kościołów na całej Lubelszczyźnie, wielu właścicieli cegielni przekazywało też nieodpłatnie produkowaną przez siebie cegłę na szczytne cele. 20 września 1971 roku na Plac Zamkowy w Warszawie zajechała kolumna 21 ciężarówek wiozących w darze 42 000 sztuk kraśnickiej cegły na odbudowę Zamku Królewskiego.

Źródło: krasnik.eu

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Plac Wolności
23-200 Kraśnik
place
50.921294, 22.220832Skopiowano do schowka
N50º55'16.658", E22º13'14.995"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ciekawostki
Miejsce/obiekt odznaczające się wyjątkowymi cechami, które sprawiają że jest od ponadprzeciętnie atrakcyjny.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.