Kopalnia św. Jana w Krobicy

Data powstania obiektu: XVII w.
Opis

Kopalnia św. Jana w Krobicy to dawna kopalnia rud cyny i kobaltu z XVI-XVIII wieku, położona we wsi Krobica w powiecie lwóweckim. Od 2012 roku w ramach istniejącego tu Geoparku funkcjonuje w niej podziemna trasa turystyczna.Trasa podziemna Kopalni w Krobicy składa się z 2 sztolni, w sumie 350 m. Wstęp z przewodnikiem, wejścia odbywają się o pełnych godzinach, w wakacje, weekendy i święta - co pół godziny. Szlak naziemny to 8 km wędrówki po malowniczej okolicy z 13 stanowiskami informacyjnymi, 19 obiektami górniczymi oraz punktami widokowymi. Obiekt czynny cały rok.

Rewitalizacja i utworzenie „Geoparku”
Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku rozpoczęto starania o utworzenie na terenie gminy Mirsk ścieżki turystycznej "Śladami dawnego górnictwa kruszców". Na jej realizację pozyskano środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Prace budowlane, związane z realizacją inwestycji rozpoczęto we wrześniu 2010 roku. Ich zakończenie i otwarcie obiektu nastąpiło w 2013 roku.
W wyniku prac wykonana została ścieżka dydaktyczno-turystyczna „Geopark-Śladami dawnego górnictwa kruszców”, w skład której wchodzi podziemna trasa turystyczna "Kopalnia św. Jana", dwanaście stanowisk naziemnych oraz trzy punkty widokowe. Trasa podziemna wiedzie dawnymi wyrobiskami kopalnia św. Jana oraz sztolni św. Leopolda. Jej długość wynosi 350 metrów, a przygotowana na trasie wystawa ukazuje dzieje i technikę wydobycia rud cyny.

"Geopark" wraz z kopalnią jest obiektem czynnym cały rok, zwiedzanie sztolni św Jan i św. Leopold odbywa się w grupach z przewodnikiem. Znajduje się tutaj także ośmio kilometrowa ścieżka naziemna, która prowadzi wzdłuż pozostałości nieczynnych obiektów górniczych.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Historia górnictwa rud cyny na terenie Krobicy oraz Gierczyna i Przecznicy sięga XVI wieku. Największe wydobycie szacuje się na przełom XVI oraz XVII wieku, kiedy to inwestorem tutejszych kopalni był Jan Schaffgotsch. Z tego też okresu pochodzi krobicka kopalnia św. Jana (St. Johannes). Rozwój branży został powstrzymany przez wojnę trzydziestoletnią (1618-1648).

Kolejne próby eksploatacji górniczej złóż miały miejsce od drugiej połowy XVII do początku XIX wieku (m.in. w latach 1755, 1770 oraz 1811 – 1816), jednak nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Wówczas to (XVIII wiek) wykuto krobicką sztolnię św. Leopolda (St. Leopold), w której w latach 1790-1792 wydobywano rudę kobaltu. Ponowne zainteresowanie obiektami datuje się na lata 1939-1945, kiedy to władze niemieckie prowadziły badania złóż, połączone z niewielkimi robotami górniczymi i geologicznymi oraz na okres po II wojnie światowej. Wówczas to, w latach 1948-1950 prowadzono rewizję dawnych wyrobisk pod kątem mineralizacji uranowej, natomiast w latach 1952-1979 powstał niezrealizowany projekt stworzenia kopalni rud cyny "Gierczyn".

Źródło: wikipedia.pl

Zwiedzanie
  • Czynne codziennie 10-18 (z wyjątkiem 25.12, 01.01 i pierwszy dzień wielkiej nocy) wejścia o pełnej godzinie w tygodniu i co pół godziny w wekendy i święta.
  • Zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach.
  • Ostatnie wejście  o godzinie 17.00.
  • Trasa podziemna dostępna dla jest dzieci powyżej 6 roku życia. 
  • Udając się na zwiedzanie należy mieć na sobie kryte buty, kurtki lub bluzy ze względu na niską temperaturę panującą wewnątrz sztolni (około 7 stopni celsjusza).
  • Przy grupie 15 os. zwiedzanie trwa 45-50 minut. Grupy większe 65-90 minut.
  • W wyjątkowych sytuacjach na zamówienie grupy rozpoczniemy pracę wcześniej, lub skończymy później.
Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Krobica 90
59-630 Krobica
place
50.930062, 15.367770Skopiowano do schowka
N50º55'48.223", E15º22'3.972"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Pogórze Izerskie

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.